Zamknij

Nowe 5 zł od NBP na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To jedyna tak wielka emisja, aż 38 mln monet

Olga Papiernik
22.05.2018 12:12
moenty
fot. Krystian Dobuszynski/East News

"100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja 2018 r.

Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją wyjątkowych monet jubileuszowych oraz banknotu. Pierwsza z nich jest okolicznościową monetą w standardzie obiegowym o nominale 5 zł, na której umieszczono napis: "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Moneta będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 szt., tak aby trafiła do każdego Polaka - pisze prof. Adam Glapiński w folderze emisyjnym.

Moneta okolicznościowa - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 5 zł, rewers
Moneta okolicznościowa - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 5 zł, awers

Źródło: NBP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreśla, że "Rok 1918 był dla nas wyjątkowy. Marzenia o wolności stały się rzeczywistością. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie konsekwentne działania wielu pokoleń Polaków, którzy z wiarą w przyszłość walczyli w powstaniach, pielęgnowali kulturę, pracowali dla wspólnego narodowego dobra, by osiągnąć upragniony cel. 11 listopada 1918 r. wszystko się zmieniło. Otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu. Rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski ZŁOTY".

- Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy - dodaje prof. Adam Glapiński, pomysłodawca monety.

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym okolicznościowe i kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Folder emisyjny: "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości"

PAP/OP