Zamknij

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Premier zapowiada zmiany dla firm

11.10.2021 14:51
Nowa ulga dla przedsiębiorców. Premier zapowiada zmiany dla firm
fot. Pawel Murzyn/East News

- Mój rząd chce związać ze sobą aspekty - biznesowy i sportowy, naukowy i kulturalny - z pożytkiem dla przedsiębiorców, sportowców, naukowców i artystów - napisał w poniedziałek (11 października 2021) Mateusz Morawiecki na Facebooku. Sprawdzamy, na czym ma polegać nowa ulga sponsoringowa, zapowiadana przez premiera.

Sport w najbardziej popularnych dyscyplinach idzie w parze z biznesem. Największe gwiazdy piłki nożnej nie ukrywają, że mają zarobki na wysokim poziomie. Już w czerwcu pisaliśmy o luksusowych samochodach, którymi jeżdżą reprezentanci kadry narodowej.

Działacze sportowi widzą też inne możliwości zarabiania. W środę (6 października 2021) okazało się, że jeden z polskich klubów sportowych ma stać się influencerem. Będzie zarabiał między innymi na kliknięciach przez kibiców w wysyłane linki marketingowe. Nowy szef zespołu jest przekonany, że dzięki temu klub zarobi pieniądze.

Ulga sponsoringowa. Dla kogo i na co?

Mateusz Morawiecki zapowiedział we wpisie w mediach społecznościowych, że przedsiębiorcy mogą liczyć na nową ulgę. Premier podkreślił, że sport to również świetny biznes.

Prezes Rady Ministrów napisał, że pierwsze kroki w kierunku zmian już zostały poczynione. Przypomniał on, że uchwalone przez Sejm zmiany podatku CIT zakładają, że sponsor, ponosząc koszty na klub sportowy lub wspierając kulturę i naukę, może te koszty podwójnie wykorzystać podatkowo. Pierwsza możliwość to wyliczenie sobie podstawy podatkowej (przychody minus koszty), a druga to odjęcie 50 proc. kosztów od już wyliczonej podstawy opodatkowania, czyli 150 proc. kosztów na sport/kulturę/szkolnictwo wyższe i naukę.

Premier podkreślił, że głównym celem wprowadzanej ulgi jest „silniejsze powiązanie lokalnych firm z ich otoczeniem, np. szkołami wyższymi, które będą na ich potrzeby uczyć młodzież, czy z miejscowymi ośrodkami kultury (sponsoring wydarzeń, wystaw, zakupów zabytków do muzeów, renowacja zabytków) albo sportu (objęcie patronatem szkoły sportowej czy lokalnego zespołu)”.

To solidarność sportowa i wyraz dbałości o lokalną kulturę na najwyższym poziomie i jestem pewny, że taka polityka wyda w przyszłości piękne owoce w postaci sukcesów naszych drużyn i sportowców na arenie międzynarodowej, a polskiej kulturze i nauce przyniesie wiele wybitnych dzieł i odkryć

Mateusz Morawiecki, premier RP

Szef rządu dodał, że „ulga sponsoringowa to mega korzyść dla wszystkich - przedsiębiorców i sportowców, artystów, animatorów kultury, sponsorujących i sponsorowanych, wybitnych jednostek i całych społeczności”.

RadioZET.pl