Zamknij

Nowa tarcza dla przedsiębiorstw. Uwzględnione kolejne kody PKD

01.04.2021 11:26
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

30 mld zł pomocy dla przedsiębiorstw, także z kolejnymi kodami PKD, zadeklarował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił szef rządu, państwo przeznaczyło już na wsparcie dla biznesu 200 mld zł.

Tarcze antykryzysowe to dla wielu przedsiębiorstw dotkniętych lockdownem jedyny sposób na przetrwanie pandemii. Wiele branż, takich jak gastronomia i fitness, nie może przyjmować klientów od wielu miesięcy, nie mogąc przez to zarabiać pieniędzy na wypłaty dla pracowników czy na regulowanie innych zobowiązań.

Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to zgodnie z deklaracją Mateusza Morawieckiego ponad 200 mld zł. Przedstawiciele zamkniętych branż mogą liczyć na kolejne środki w wysokości 30 mld zł. Premier zapewnił, że pomoc dotrze do branż, które do tej pory nie mogły z niej korzystać.

30 mld zł dla przedsiębiorstw. Nowa tarcza obejmie kolejne kody PKD

Premier Morawiecki ogłosił, że środki przeznaczone na ratowanie przedsiębiorstw to tak naprawdę „walka o zdrowie i życie Polaków”. Priorytetem dla rządu ma być ratowanie i utrzymywanie zagrożonych przez pandemię miejsc pracy.

Jarosław Gowin poinformował, że po pomoc najczęściej sięgały branże gastronomiczna i turystyczna, najbardziej dotknięte przez obostrzenia chroniące przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy. Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy.

Mateusz Morawiecki

Nowa tarcza ma być wstępem do ożywiania gospodarki po pandemii.

Ona przeznacza następne dziesiątki miliardów złotych na ratowanie polskich przedsiębiorców, na przechowanie przez nich kapitału doświadczeń, rynku, klientów po to, żeby później mogli mocno odbić się i funkcjonować w normalniejszych czasach.

Mateusz Morawiecki

Premier dodał, że tarcze PFR będą kontynuowane. Nie zdradził jednak, czy oznacza to, ze po pomoc będą mogły sięgnąć ponownie przedsiębiorstwa, które już z niej skorzystały.

Wiadomo za to, że rząd zaproponuje nowe regulacje dot. czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią – obniżki mają sięgać 80 procent na czas obowiązywania zakazu.

RadioZET.pl/PAP