Zamknij

Gowin: nie ma możliwości budżetowych na kolejne transfery społeczne

16.06.2019 10:30
Nowa piątka PiS. Zdaniem Jarosława Gowina nie ma szans na nowe transfery społeczne
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Według wicepremiera Jarosława Gowina " nie ma już ani możliwości budżetowych" na kolejne transfery społeczne. Wyjątek dotyczy osób z niepełnosprawnościami, dla których rząd wprowadzi 500-złotowe świadczenie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W piątkowej rozmowie w Polsat News Gowin podkreślił, że po majowych wyborach do PE polityków czeka "kolejny test wyborczy", jakim są wybory do polskiego parlamentu.

- Musimy zapracować przez najbliższych kilka miesięcy ponownie na zaufanie Polaków - dodał.

Zobacz także

Nie będzie nowego 500 plus?

Pytany, czy sposobem na zdobycie zaufania może być np. nowa "piątka Kaczyńskiego", Gowin odparł: - Jeżeli pan mnie pyta o transfery społeczne - bo to one przede wszystkim składają się na tę tzw. piątkę Kaczyńskiego - to, moim zdaniem, nie ma już ani możliwości budżetowych, ani specjalnych potrzeb społecznych, poza jedną bardzo ważną grupą, czyli osobami z niepełnosprawnością.

Nowa piątka PiS zakłada rozszerzenie programu 500 plus tak, by świadczenie przysługiwało także na pierwsze dziecko, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie podstawowej stawki tego podatku z 18 do 17 proc., przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych zwłaszcza w małych miejscowościach oraz tzw. trzynastą emeryturę.

Zobacz także

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niesamodzielne.

W ubiegłym tygodniu minister rodziny pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zapewniła, że projekt w sprawie dodatku będzie opracowany do końca czerwca.

Z kolei we wtorek w Gościu Radiu ZET Gowin powiedział, że w jego przekonaniu dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych będzie wprowadzony najprawdopodobniej od przyszłego roku.

Teraz, przez najbliższe lata, powinniśmy zadbać o to, żeby te duże transfery społeczne, te duże programy, zwłaszcza program wsparcia dla polskich rodzin, były zasilane przez dynamiczny rozwój polskiej gospodarki

Jarosław Gowin, wicepremier

Będą podwyżki w budżetówce

Według niego "jeżeli chcemy, aby nasze państwo funkcjonowało sprawnie, musimy zadbać o poziom zarobków w sferze budżetowej".

- Na pewno w sferze budżetowej w przyszłym roku będą podwyżki - zapewnił.

Pytany, jak duże one będą, Gowin podkreślił, że "uczciwie nie można dzisiaj tego przesądzać". - Mogę powiedzieć tyle, że w założeniach do budżetu, które rząd przyjął we wtorek, przewidzieliśmy średnio 6-proc. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej - powiedział wicepremier.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP