Zamknij

Minister finansów szczerze o budżecie państwa. „Deficyt będzie wzrastał”

Piotr Drabik
25.03.2019 12:59
Nowa piątka PiS. Minister finansów Teresa Czerwińska szczerze o deficycie
fot. Ministerstwo Finansów/Twitter

– Deficyt budżetowy w kolejnych kwartałach będzie wzrastał – zapowiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie. Odniosła się również do spekulacji na temat swojej dymisji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Teresa Czerwińska po raz pierwszy zabrała głos od ostatnich spekulacji w sprawie jej ewentualnej dymisji.

– W bieżącym roku spodziewamy się stosunkowo wysokiego wzrostu gospodarczego, ale widzimy już w danych po lutym, że nie należy oczekiwać nadwyżek w kolejnych kwartałach – powiedziała minister finansów.

– Wszystko wskazuje na to, że będzie on (deficyt budżetowy – przyp. red.) wzrastał w kolejnych miesiącach – dodała. Po lutym w budżecie pojawił się deficyt na poziomie 0,8 mld zł.

W jakiej kondycji są finanse publiczne?

Czerwińska dodała, że z uzyskanych do tej pory danych wynika, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (GG) w 2018 r. wyniósł „nie więcej niż 0,5 proc. PKB”.

Minister powiedziała, że chciałaby zrobić wszystko, by deficyt tego sektora nie przekroczył 3 proc. PKB.

– Chciałabym zrobić wszystko, abyśmy nie przekroczyli tych 3 procent. Reguły fiskalne dają bardzo dużą możliwość, by zastosować pakiet luzowania ilościowego – dodała.

– Myślę o stabilizującej regule wydatkowej i o 3-procentowym deficycie. To jest wystarczające do tego, by pobudzać koniunkturę w okresie spowolnienia – powiedziała.

– Pewien pakiet luzowania ilościowego został przedstawiony [...] Bardzo się cieszę, że znalazły się w nim takie pozycje, o które bardzo mocno zabiegałam, czyli redukcja klina podatkowego. Na tym mi szczególnie zależało, ponieważ to są rozwiązania, które w długim terminie pobudzą gospodarkę [...] Szukamy możliwości sfinansowania i to polega na tym, że przeglądamy stronę wydatkową i dochodową – dodała.

Wskazała, że w przypadku strony wydatkowej każdy minister musi być w swoim resorcie takim miniministrem finansów, który znajdzie elastyczność wydatkową, zwłaszcza że propozycje wchodzą w połowie roku.

– A jeżeli chodzi o stronę dochodową, to bardzo mocno pracujemy nad tym, by przedstawić możliwości zwiększenia budżetu państwa – chociażby podatek cyfrowy – powiedziała. 

Minister finansów poda się do dymisji?

Teresa Czerwińska skomentowała również medialne spekulacje o jej planowanej dymisji.

– Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone. Poza tym wszystko, co było do powiedzenia, jest powiedziane, pan premier zabrał głos, w związku z czym rozumiem, temat jest zamknięty – powiedziała Minister Finansów.

Poniedziałkowa wypowiedź minister Czerwińskiej jest pierwszą od czasu pojawienia się medialnych pogłosek o jej możliwej rezygnacji.

W środę portal wPolityce.pl, powołując się na własne źródła, podał, że Czerwińska pod koniec lutego w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim podała się do dymisji, jednak ten jej nie przyjął.

Według wPolityce.pl miało to miejsce kilka dni po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego tzw. nowej piątki PiS, czyli m.in. rozszerzenia programu 500 plus na pierwsze dziecko, tzw. trzynastej emerytury czy zwolnienia z PIT osób przed 26. rokiem życia, która wiąże się ze znacznie zwiększonymi wydatkami z budżetu.

W środę na Twitterze rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek zdementował te informacje; tego samego dnia zaprzeczała im też rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Radiu Wrocław poinformował, że doniesienia o dymisji szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej to „burza w szklance wody”. Dodał, że na poniedziałek jest wstępnie umówiony z szefową MF „na kolejne dyskusje”.

RadioZET.pl/PAP/PTD