Zamknij

Nowa oferta MF może zaskoczyć! Tylko w czerwcu wykupując obligacje masz szanse wygrać dodatkową premię

Olga Papiernik
25.05.2018 14:48
100 złotych
fot. Wojciech Strozyk/east news

Tylko w czerwcu, po raz pierwszy w ofercie, dostępna będzie nowa 10-miesięczna premiowa obligacja oszczędnościowa.

Premiowa Obligacja Skarbowa (POS) to propozycja Ministerstwa Finansów nowej formy oszczędzania, która łączy gwarantowany zysk w postaci odsetek (1,50% w skali roku) z szansą na wygranie premii pieniężnej. Obligacja premiowa łączy zalety obligacji oszczędnościowych z elementem gry losowej. To możliwość pomnożenia zainwestowanego kapitału i wygrania dodatkowej premii pieniężnej w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1.000 zł a nawet 10.000 zł.

Obligacja 10-miesięczna będzie dostępna w sprzedaży tylko w czerwcu. Tak jak w przypadku pozostałych obligacji skarbowych oszczędzanie będzie można rozpocząć już od kwoty 100 zł – tyle wynosi cena jednej obligacji. Jest ona stała przez cały okres sprzedaży. Na zakup obligacji premiowych można przeznaczyć dowolną kwotę, bez limitów.

- Czerwcowa emisja obligacji premiowych to emisja pilotażowa. Jednorazowo, w czerwcu, oferta obligacji oszczędnościowych zostaje wzbogacona o zupełnie nowy typ obligacji. Konstrukcja obligacji premiowych charakteryzuje się krótkim okresem do wykupu, gwarantowanym zyskiem
w postaci odsetek oraz możliwością wygrania dodatkowej premii pieniężnej. Emisja obligacji premiowych stanowi uatrakcyjnienie oferty obligacji dla nabywców indywidualnych, ma na celu zwiększenie skali oszczędności i promocję wszystkich skarbowych obligacji oszczędnościowych.
Są to działania, które wpisują się w cele przedstawione w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w zakresie budowy kultury oszczędzania – komentuje Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Ile można wygrać?

Obligacja premiowa posiadać będzie krótki okres wykupu – 10 miesięcy od dnia zakupu i będą sprzedawane, tylko w czerwcu 2018 roku. Kupując jedną obligację, macie szanse na wygranie 10 tys. zł premii. Każda kupiona obligacja to szansa na wygranie premii w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1.000 zł a nawet 10.000 zł.

- Nawet jedna zakupiona obligacja to szansa na wygraną od 10 zł do 10.000 zł, zatem maksymalna wygrana od jednej sztuki obligacji premiowej to stukrotność ceny jej zakupu. Im więcej zakupionych sztuk tym większa szansa na wygranie premii – komentuje Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Losowanie odbędzie się 20 marca 2019 roku

Każda zakupiona obligacja otrzyma swój unikalny numer i weźmie udział w losowaniu premii. Losowanie przeprowadzone zostanie 20 marca 2019 r. Organizacja losowania została powierzona agentowi emisji – Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu S.A. Losowanie obligacji odbędzie się przy pomocy profesjonalnego elektronicznego programu losującego, który umożliwia losowy wybór numerów nabytych obligacji.

Wyniki losowania, prezentowane w postaci wylosowanych numerów nabytych obligacji wraz z przypadającymi na te obligacje premiami, będą umieszczone na stronie www.obligacjeskarbowe.pl. Dodatkowo nabywcy będą dostawać informacje o wygranej za pośrednictwem SMS-a i poczty elektronicznej.

Zysk – 1,50% w skali roku

Każdy kto dokonał zakupu obligacji premiowych ma zagwarantowany zysk w postaci odsetek. Oprocentowanie 10-miesięcznych obligacji premiowych jest stałe przez cały okres i wynosi 1,50% w skali roku.

- Obligacje premiowe mają krótki – 10 miesięczny okres do wykupu i gwarantują zysk na z góry znanym poziomie – 1,50% w skali roku. Każdy posiadacz obligacji premiowych ma zagwarantowane odsetki i dodatkowo szansę na wygranie premii pieniężnych, których łączna pula będzie zwiększać się wraz ze wzrostem poziomu sprzedaży. To jedyna „loteria", w której otrzymuje się zwrot środków za „kupiony los" plus zysk w postaci wypracowanych odsetek niezależnie od wyników losowania – komentuje Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Wymiana obligacji

Jeśli posiadasz już obligacje, będziesz mógł je zamienić na obligacje premiowe. Cena jest wtedy niższa i wynosi 99,90 zł.

Możesz wykupić obligacje przed terminem, ale nie będziesz brał udziału w losowaniu

W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania można skorzystać z opcji przedterminowego wykupu obligacji. Jest to możliwość wycofania wpłaconych pieniędzy w dowolnej wysokości (można zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie pomniejszona o opłatę w wysokości 40 gr za każdą sztukę obligacji. Przedterminowego wykupu można dokonać już 7 dni po zakupie i najpóźniej do 18 marca 2019 roku.

Obligacje wykupione przed terminem, nie biorą udziału w losowaniu premii.

Obligacje po 10 miesiącach

Po 10 miesiącach otrzymasz swoje pieniądze z odsetkami, a jeśli dopisze Ci szczęście dostaniesz także wygraną premię.

Premie przyznane wylosowanym obligacjom nie będą podlegać podatkowi od gier hazardowych, a jedynie podatkowi dochodowemu na zasadach analogicznych jak odsetki od obligacji.

- Obligacje oszczędnościowe to atrakcyjny i bezpieczny sposób gromadzenia i pomnażania oszczędności. Nasze instrumenty, w zależności od okresu w jakim chcemy pomnażać swoje środki, oferują zysk od 1,50% do 2,70% w skali roku. Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą zakupić obligacje na korzystniejszych warunkach, uzyskując, już w pierwszym roku, oprocentowanie 2,80% i 3,20%, odpowiednio, w przypadku zakupu 6-letnich i 12-letnich obligacji rodzinnych. Dodatkowo, tylko w czerwcu, można nabyć obligacje premiowe, które oprócz zagwarantowanego zysku 1,50% w skali roku, dają szansę na wygranie premii pieniężnej – komentuje Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

  • - Przez Internet w serwisie obligacjeskarbowe.pl,
  • - w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
  • - poprzez konto Inteligo,
  • - przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy (dotyczy standardowej oferty obligacji).

MF/OP