Zamknij

Nowa kolekcjonerska moneta 20 zł uczci wieś Hodów

Olga Papiernik
05.06.2018 09:59
NBP siedziba
fot. Wojtek Laski / East News

 5 czerwca 2018 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł z serii "Polskie Termopile" - Hodów

Polskie Termopile – Hodów

Hodów to wieś leżąca niedaleko Pomorzan około 80 km od Lwowa . To właśnie tutaj 11 czerwca 1694 r. doszło do historycznego starcia pomiędzy grupą kawalerii wojska koronnego a wojskami tatarskimi, które chciały dokonać najazdu dywersyjnego (łupieżczego) na województwo ruskie. Grupa jazdy okopowej, zwana przez współczesnych "elearami okopowymi", przecięła drogę najazdowi tatarskiemu pod Hodowem. Tatarzy zniechęceni postawą podkomendnych Zahorowskiego ustąpili. Ich najazd dywersyjny nie odniósł powodzenia. Dzielni obrońcy Hodowa jeszcze przez współczesnych sobie zostali przyrównani do 300 Spartan broniących wąwozu Termopile, a król Jan III nakazał wybudować pomnik, który upamiętnił ich zwycięstwo.

Na rewersie monety przedstawiono towarzysza husarskiego, oddelegowanego do "okopowych elearów". Wizerunek husarza w pełnej zbroi, skórze lamparciej, z długą strzelbą oraz parą pistoletów (zgodnie z wytycznymi hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego z 1693 r., co do wyposażenia husarii z "chorągwi okopowych") został zamieszczony na tle szkicu przedstawiającego obwarowania Okopów św. Trójcy.

20 zł 2

Źródło: NBP

Na awersie, wspólnym dla całej serii, widnieje Atena, bogini sprawiedliwej wojny i mądrości, napis "Polskie Termopile" oraz stałe elementy monety: wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, nominał, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji. Srebrna moneta o nominale 20 zł została wyemitowana w nakładzie do 18 tys. sztuk i można ją nabyć w cenie 180 zł w Oddziałach Okręgowych NBP http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/o_nbp/struktura/oddzialy.html i sklepie internetowym Kolekcjoner https://kolekcjoner.nbp.pl/

20 zł

Źródło: NBP

Zobacz także

nbp moneta

Źródło: NBP

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 12 lipca. Będą to monety kolekcjonerskie o nominałach 50 zł i 500 zł z serii "Skarby Stanisława Augusta" - Henryk Walezy oraz moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł z serii - Historia monety polskiej - boratynka, tymf Jana Kazimierza.

PAP/OP