Zamknij

Nowa era finansowania startupów

Olga Papiernik
21.12.2017 11:49
Nowa era finansowania startupów
fot. Jonathan Velasquez on Unsplash

Bank Pekao podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) dotyczącą kredytów dla startupów z gwarancjami EFI w ramach Programu "EaSI", poinformował bank. Dzięki umowie startupy - firmy działające nie dłużej niż dwa lata, otrzymają 80% zabezpieczenia kapitału i odsetek. Przyznany limit portfela to 60 mln zł, w tym 25 mln to kwota kredyty inwestycyjne, a 35 mln zł to kredyty w rachunku bieżącym do zbudowania w okresie 5 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

-Dzięki umowie z EFI, otwiera się w Banku Pekao zupełnie nowa jakościowo era w finansowaniu dla startupów. Teraz, młode firmy, które nie zdążyły jeszcze zbudować kapitałów, a jednocześnie potrzebują wsparcia w początkach działalności, mogą uzyskać kredyty, a o gwarancję zatroszczy się bank we współpracy z UE. Dla banku, to też ogromna korzyść, bo dzięki gwarancjom zmniejsza się ryzyko finansowania startupów i możemy otworzyć się na młode firmy. – powiedział wiceprezes Tomasz Styczyński.

W ramach linii portfelowych będą realizowane dwie umowy: na kredyty inwestycyjne do kwoty 100 tys. zł oraz na kredyty w rachunku bieżącym do 20 tys. zł. Obydwa produkty przeznaczone są dla startupów i są zabezpieczane przez EFI do wysokości 80% kapitału i odsetek, podał bank.

"Przyznany limit portfela to 60 mln zł w podziale na 25 mln na kredyty inwestycyjne oraz 35 mln kredyty w rachunku bieżącym do zbudowania w okresie 5 lat" - czytamy także.

Bank podał także, że aktualnie prowadzone są prace na rzecz pozyskania kolejnych środków europejskich dla jego klientów .

EaSI (Europejski program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych) to zarządzany przez Komisję Europejską program wsparcia, którego jednym z elementów są unijne gwarancje portfelowe Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego dla instytucji finansowych udzielających mikrofinansowania na zakładanie lub rozwijanie działalności mikroprzedsiębiorstw.

Bank Pekao działa od ponad 85 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie.

ISBnews/OP