Zamknij

Nokia poszukuje specjalistów i studentów do pracy nad sieciami bezprzewodowymi LTE i 5G

Olga Papiernik
29.05.2018 13:09
 Centrum Badawczo-Rozwojowe Nokii w Krakowie
fot. Jan Graczynski / East News

Centrum technologiczne Nokia w Krakowie zamierza zwiększyć w tym roku zatrudnienie o około 200 specjalistów, którzy będą pracować nad najnowszymi rozwiązaniami telekomunikacyjnymi związanymi z sieciami bezprzewodowymi LTE i 5G.

Jak poinformował PAP we wtorek Krzysztof Persona, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Nokii w Krakowie, tamtejszy oddział działa od ponad siedmiu lat, kiedy firma ta przejęła od Motoroli cały dział zajmujący się sieciami bezprzewodowymi. - Od samego początku w Krakowie prowadzona jest głównie działalność badawczo-rozwojowa w głównym biznesie Nokii, jakim są bezprzewodowe sieci mobilne - powiedział.

Według niego ponad 90 proc. załogi krakowskiego centrum, liczącego obecnie ok. 750 osób, pracuje nad tymi zagadnieniami, z czego ponad 90 proc. zajmuje się najnowszymi technologiami związanymi z siecią przyszłości 5G, która będzie dopiero wdrażana na całym świecie w najbliższych latach.

Nokia szuka do pracy; zostało jeszcze 100 wolnych miejsc

W związku z coraz większą liczbą zadań realizowanych w Krakowie - zaznaczyli przedstawiciele Nokii - placówka co roku zwiększa zatrudnienie. Plan na cały ten rok zakłada przyjęcie do pracy około 200 nowych pracowników, z czego ok. 100 już zostało zatrudnionych.

- Od kilku lat mamy tendencję wzrostową. Nokia postrzega nasz rynek specjalistów IT, jako bardzo atrakcyjny. Pracując nad technologiami przyszłości, trzeba mieć odpowiednich ludzi na pokładzie - zaznaczył dyrektor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Elżbieta Hadała, kierownik ds. personalnych, centrum badawczo-rozwojowego Nokii w Krakowie powiedziała PAP, że firma poszukuje zarówno specjalistów, jak i studentów ostatnich lat oraz absolwentów. Krakowski oddział Nokii blisko współpracuje z takimi uczelniami jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska. Na dwóch pierwszych wyposażyła laboratoria LTE, gdzie studenci poznają najnowsze technologie bezprzewodowe. Firma jest też po wstępnych rozmach z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, aby uruchomić tam podobne laboratorium.

- Uczelnie to jest tlen, dla takich firm, jak Nokia, żeby mogły rosnąć i pozyskiwać wartościowych pracowników. Mamy bardzo duże aspiracje, żeby być liderem w wielu aspektach technologii 5G, a także internetu rzeczy - zaznaczył Persona.

W sumie Nokia zatrudnia w Polsce blisko 6 tys. pracowników. Oprócz Krakowa ma oddziały także we Wrocławiu, Warszawie i Bydgoszczy. Według przedstawicieli firmy Polska pod względem liczby zatrudnionych specjalistów zajmuje trzecie miejsce na świecie po Finlandii i Francji. Oddziały w Krakowie i Wrocławiu są wiodące w strukturze firmy w pracach nad rozwiązaniami dotyczącymi technologii 4G.

PAP/Rafał Grzyb/OP