Zamknij

Niższy ZUS dla firm. Morawiecki zdradza szczegóły

01.10.2019 12:12
Od kiedy niższe składki ZUS?
fot. Shutterstock/Kamila Koziol

500 złotych obniżki dla firm to jedna z obietnic przedwyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Premier Morawiecki ujawnia, od kiedy zaczną obowiązywać nowe stawki składek na ZUS. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Niech ta data po raz pierwszy wybrzmi, składki zostaną obniżone od 1 stycznia.

– zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w „Fakcie”.

Zgodnie z propozycją PiS, jeśli miesięczny dochód firmy nie przekroczy 6 tysięcy złotych, a miesięczny przychód – 10 tysięcy złotych, przedsiębiorca zapłaci miesięcznie średnio o 500 złotych niższą składkę do ZUS.

Jak szacuje rząd, z tej propozycji skorzysta nawet 270 tysięcy firm. Rząd odchodzi tym samym od ryczałtowego pobierania składek na ubezpieczenia rentowne i emerytalne dla małych i średnich firm mieszczących się we wskazanym progu dochodowym.

Zobacz także

Co się zmieni? Dziś wysokość składek na ZUS ustalana jest na podstawie wysokości przeciętnej płacy w gospodarce. Podstawa wymiaru, od której nalicza się składki, wynosi co najmniej 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Tym samym w 2019 r. podstawa składek wynosi 2859 złotych i stanowi 60 procent kwoty prognozowanego wynagrodzenia równego 4765 złotych.

Zobacz także

– Spotykam się z rzemieślnikami. Ich dochody są stosunkowo niskie – przyznał premier.

Jak dodał, to między innymi z myślą o tej grupie przedsiębiorców mają zostać obniżone składki ZUS.

Zobacz także

Jak przypomina „Fakt”, nie tylko PiS obiecuje zmiany w składkach ZUS dla firm. Koalicja Obywatelska chce, by były one naliczane od minimalnej pensji. Lewica proponuje uzależnienie składek od przychodów dla wszystkich osób prowadzących działalność, bez progu dochodowego. Koalicja Polska (czyli PSL i Kukiz'15), a także Konfederacja proponują, by składki ZUS były dobrowolne.

RadioZET.pl/”Fakt”