Zamknij

Niższe rachunki za prąd dla wybranych. Minister klimatu zapowiada zmiany

28.01.2021 11:38
Niższe rachunki za prąd dla wybranych. Minister klimatu zapowiada zmiany
fot. Marek BAZAK/East News

Gospodarstwa domowe mają dostać realne narzędzia do obniżania rachunków za prąd. Jednak nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać. Nowa ustawa ma zapewnić ochronę odbiorców najbardziej wrażliwych.

Lockdown sprawił, że więcej czasu spędzamy w domu. To generuje większe rachunki i wyższe koszty życia. Z pomocą ma przyjść nowa ustawa, nad którą pracuje obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dla kogo tańszy prąd

Michał Kurtyka stojący na czele resortu klimatu i środowiska zapowiedział w wywiadzie dla Radia Plus wsparcie dla najbiedniejszych w postaci obniżenia rachunków za prąd.

Pracujemy nad projektem ustawy mającej chronić odbiorców najbardziej wrażliwych na podwyżki cen prądu. Chcemy ograniczyć skalę ubóstwa energetycznego w Polsce. Widzimy, że to nie jest kwestia tylko energii, ale również i ciepła, stąd program Czyste Powietrze

Michał Kurtyka, Minister klimatu i środowiska

Dla większości Polaków rachunki za prąd będą w 2021 roku wyższe.

Opłaty za prąd. Nowa ustawa

Rząd pracuje nad dokumentem, który odciąży domowy budżet najbardziej potrzebujących. Nowa ustawa ma być gotowa w połowie 2021 roku. Obecnie Urząd Regulacji Energetycznej zatwierdza wysokość taryf na podstawie wniosków przedsiębiorstw energetycznych.

Przygotowywany akt prawny będzie zawierał narzędzia, dzięki którym wybrane społeczności będą mniej płacić za prąd. Ma to być możliwe dzięki wprowadzeniu w ustawie jeszcze jednej taryfy. Będzie ona dedykowana grupie wybranej na podstawie kryteriów socjalnych, takich jak np. niski dochód w gospodarstwie domowym.

Ubóstwo energetyczne

Problem ubóstwa energetycznego ma zostać rozwiązany systemowo, a nie tylko doraźnie. Na wyjątkowe traktowanie mogą liczyć odbiorcy dążący do oszczędności energii.

Nie ma jednak jeszcze szczegółowych informacji dotyczących kwot oraz dokładnego opisu ostatecznej grupy odbiorców. Nie jest to łatwe do określenia na tym etapie, ponieważ w polskim prawie nie uregulowano dotychczas kryterium ubóstwa energetycznego.

Do tej pory określało się je w przypadkach, gdy gospodarstwo domowe przeznaczało na opłacenie rachunków za prąd 10 proc. swoich dochodów. Kryteria się jednak zmieniają ze względu na wielkość gospodarstwa i inne czynniki. Generuje to konieczność skrupulatnej pracy urzędników nad nową ustawą.

RadioZET.pl/PAP