Zamknij

Niższe rachunki za prąd i gaz. Znamy szczegóły tarczy antyinflacyjnej

30.11.2021 15:58
Niższe rachunki za gaz i prąd
fot. MONKPRESS/East News

Rządową odpowiedzią na szalejącą inflację ma być kolejna tarcza. Ta, poza transferami pieniężnymi, zakłada też obniżkę podatków na gaz, prąd i paliwa.

Inflacja znów zaskoczyła. Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w listopadzie wzrost cen wyniósł 7,7 proc. rok do roku. Nadal najszybciej drożeją paliwa, gaz i prąd.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił szczegóły tarczy antyinflacyjnej, która ma być odpowiedzią na szalejącą inflację.

Tańszy prąd i gaz. Co zakłada tarcza antyinflacyjna?

- Przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen - mówił szef rządu Mateusz Morawiecki.

Premier zapewnił, że tarcza antyinflacyjna niebawem znajdzie odzwierciedlenie w aktach prawnych. Pakiet składa się głównie z obniżki podatków na gaz, energię i paliwa.

VAT na gaz ma być obniżony z 23 do 8 proc. Jak mówił Morawiecki, „to duży koszt dla budżetu, ale ważna korzyść dla obywateli, zwłaszcza tych, którzy ogrzewają gazem swoje domy”. Taka rodzina może zyskać 140 złotych na samych rachunkach kwartalnie.  

Rząd zdecydował także o zniesieniu akcyzy na energię elektryczną i zmniejszeniu stawki VAT również z 23  ale do 5 proc.

Premier stwierdził także, że w przypadku paliw, poza obniżeniem akcyzy oraz spadkiem opłaty emisyjnej do zera do końca maja 2022 roku nastąpią także zmiany w podatku detalicznym.
- Paliwa nie będą zaliczane do podatku handlowego, co powinno obniżyć cenę za litr o kilkanaście groszy. Łącznie z innymi działaniami może to doprowadzić do obniżki ceny paliw na litrze o 20-25 gr, a optymiści mówią, że nawet o 30 groszy – powiedział Morawiecki.

Spadnie też VAT na ciepło sieciowe z 23 do 8 proc., a z dodatku osłonowego, który ma rekompensować Polakom koszty inflacji, skorzysta więcej osób.

RadioZET.pl/PAP