Zamknij

Niższe opłaty za autostrady. Kierowcy mogą skorzystać ze zniżki

31.08.2021 21:25
Niższe opłaty na autostradach
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kierowcy do końca września 2021 roku mogą korzystać ze zniżek na autostradach. Warunek? Muszą być zarejestrowani w systemie poboru opłat e-TOLL.

viaTOLL, czyli znany kierowcom system poboru opłat za przejazd, odchodzi w niepamięć. Do końca września 2021 roku całkowicie zastąpi go e-TOLL.

Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła zachęcić kierowców do rejestrowania się w nowym systemie poboru opłat, proponując im tańsze przejazdy.

Tańsze przejazdy autostradą tylko dla kierowców z e-TOLL

Do końca września zniknie viaTOLL, który już stopniowo zastępowany jest przez nowy system poboru opłat – e-TOLL. To nowy sposób poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poruszać się po drogach płatnych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony. KAS, celem zachęcenia kierowców do rejestracji w nowym systemie w okresie przejściowym, oferuje 25 proc. zniżkę na przejazd.

Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25 proc. stawki opłat za przejazd 

szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska

KAS przypomina, że w systemie e-TOLL można zarejestrować się na stronie etoll.gov.pl. wybierając urządzenie, przy którego użyciu będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. e-TOLL ma bowiem wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty.

Dane GPS z danego urządzenia w pojeździe będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS. Kierowca, który chce skorzystać z nowego systemu, musi zarejestrować się w systemie i kupić urządzenie do „śledzenia” trasy pojazdu.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl