Zamknij

Buty Nike z krzyżykiem w sznurówkach i wodą z Jordanu w podeszwie

10.10.2019 14:33
Nike i "buty Jezusa". Krzyżyk w sznurówkach i woda z Jordanu w podeszwie
fot. MSCHF

Za 1425 tys. dolarów (w przeliczeniu ok. 5,5 tys. zł) wprowadzono do sprzedaży najnowsze buty sportowe marki Nike. Skąd tak wysoka cena? W podeszwie zamknięto wodę z Jordanu, a między sznurówkami umieszczono krzyżyk z Jezusem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Nike, jeden z największych producentów odzieży i obuwia sportowego, stało się obiektem kontrowersji z podtekstem religijnym.

Chodzi o "buty Jezusa" (z ang. Jesus Shoes), które opracowało nowojorskie studio projektowe MSCHF. Przerobiła ona modele butów sportowych Nike Air Max 97, w których pojawiło się mnóstwo nawiązań do biblijnej historii Jezusa. 

Buty Jezusa
fot. MSCHF

Zobacz także

Punktem wyjścia dla projektantów był cytat z Ewangelii św. Mateusza (14, 22-33), który opisuję Jezusa kroczącego po jeziorze. W podeszwie każdego z butów zamknięto ponad 56 mililitrów wody z Jordanu - główna rzeka Ziemi Świętej, w której według Nowego Testamentu Jan Chrzciciel dokonywał chrztu. Dodatkowo woda została poświęcona. 

- Zastanawialiśmy się, jak wyglądałaby współpraca z Jezusem Chrystusem? Sam jako Żyd wiedziałem tylko, że chodził po wodzie - powiedział Daniel Greenberg ze studia projektowego MSCHF, cytowany przez "The New York Post". 

Zobacz także

Ponadto między sznurówkami umieszczono krucyfiksy z ukrzyżowanym Jezusem, a wnętrze butów wypełniono kolorem czerwonym - podobnie, jak buty kardynalskie. 

Buty Jezusa
fot. MSCHF

Buty w limitowanej edycji wprowadzono we wtorek do sprzedaży internetowej w cenie 1425 dolarów (ok. 5,5 tys. zł). Rozeszły się natychmiast, a serwis StockX.com ich wartość wycenia na co najmniej 3 tys. dolarów (ok. 11,7 tys. zł) - dwukrotnie więcej, niż wynosiła ich pierwotna cena.

Ich odsprzedażą zajmują się głównie osoby określane jako hypebeast. To głównie młodzi, którzy kolekcjonują drogą odzież nie tylko aby w niej chodzić, ale również odsprzedać ją z zyskiem, czyniąc z tego źródło swoich dochodów.

Zobacz także

RadioZET.pl/The New York Post