Zamknij

Niezaszczepieni stracą pracę albo wykupią dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

26.08.2021 10:05
Niezaszczepieni stracą pracę albo wykupią dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne
fot. Michal Dubiel/REPORTER/EastNews

Kar finansowych dla pracowników nie będzie, ale jeśli się nie zaszczepią, stracą pracę lub będą musieli wykupić dodatkowe, drogie ubezpieczenie zdrowotne. Sprawdzamy, w jaki sposób przedsiębiorstwa zaczynają zabezpieczać się przed potencjalnymi stratami z powodu niezaszczepionych pracowników.

Szczepi enia nie są obowiązkowe, ale osoby, które ich nie przyjmą, muszą liczyć się nie tylko z ostracyzmem społecznym, ale także z brakiem możliwości swobodnego korzystania z usług w różnych sektorach.

Tymczasem szef doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy zapowiedział w środę (25 sierpnia 2021), że trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi otrzyma najprawdopodobniej „duża część populacji” kraju. A co z osobami, które nie zgodzą się na zaszczepienie? Okazuje się, że mieszkańcy USA mogą odczuć to finansowo.

Praca. Niezaszczepieni zmuszeni do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Kar dla pracowników nie będzie, ale jeśli się nie zaszczepią, będą musieli wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne i płacić co miesiąc 200 dol. Jedna z firm w USA wprost zapowiada zwolnienia.

Linie Delta Air Lines uprzedziły, że nie będą zmuszać swych pracowników do szczepień przeciwko COVID-19, lecz ci, którzy się nie zaszczepią będą płacić dodatkowo 200 dolarów na swoje ubezpieczenie zdrowotne. Firma uzasadniła, że leczenie choroby w szpitalu kosztuje linię średnio 40 tys. dolarów.

Dyrektor amerykańskich linii Delta Air Lines Ed Bastian poinformował, że pracownicy, którzy byli w ostatnich tygodniach hospitalizowani, nie byli w pełni zaszczepieni.

Ta dopłata będzie konieczna, aby zaradzić ryzyku finansowemu, które decyzja o nieszczepieniu się stwarza dla naszej firmy

Ed Bastian, dyrektor linii Delta Air

Linie zapowiedziały, że od 12 września 2021 roku będą też wymagać od pracowników niezaszczepionych poddawania się co tydzień na koszt firmy testowi na obecność koronawirusa. Będą też musieli nosić maski we wszystkich pomieszczeniach linii lotniczych.

Z kolei linie United Airlines zapowiedziały obowiązkowe szczepienia pod groźbą zwolnienia z pracy. W tej firmie proces rozpocznie się 27 września 2021 roku. Szef Delta Air uważa, że miesięczna dopłata do ubezpieczenia w wysokości 200 dol., która zaczyna obowiązywać w listopadzie, może mieć ten sam skutek.

Delta i United Airlines już wymagają zaszczepienia się przez nowych pracowników. Inne duże amerykańskie linie lotnicze, w tym American i Southwest, twierdzą, że zachęcają pracowników do szczepień, ale ich nie wymagają.

RadioZET.pl/PAP