Zamknij

RPO w liście do Gowina: gospodarki nie można odmrażać dla wybranych

30.04.2021 13:49
Niezaszczepieni nie skorzystają na otwarciu gospodarki? Sprzeciw RPO
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Ludzie obawiają się, że dostęp do usług po odmrożeniu gospodarki mógłby zostać ograniczony do zaszczepionych przeciw COVID-19” – czytamy w stanowisku RPO, który sprzeciwia się wizji Jarosława Gowina na zakończenie lockdownu.

Luzowanie obostrzeń ruszyło. W maju rząd zamierza odmrozić większość branż i przywrócić „normalność” w gospodarce. Rzecznik Praw Obywatelskich pisze jednak, że „ludzie obawiają się, że dostęp do usług będzie ograniczony do zaszczepionych”.

Takie rozwiązanie sugerował już Jarosław Gowin. W odpowiedzi na pomysł wicepremiera RPO w liście wyraża sprzeciw i pisze o dyskryminowaniu tych, którzy nie zamierzają się szczepić.

Otwieranie gospodarki dla wszystkich, nie tylko zaszczepionych 

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin jeszcze przed oficjalnym podaniem majowego harmonogramu odmrażania gospodarki sugerował, że z usług przedsiębiorców korzystać mogliby tylko zaszczepieni.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że w związku z takimi zapowiedziami do jego biura zgłaszają się zaniepokojeni obywatele, którzy wciąż czekają na szczepionkę lub szczepić się nie chcą. RPO w liście do wicepremiera Gowina pisze o zaniepokojeniu sugestiami, jakoby dostęp do usług ograniczony miałby zostać wyłącznie do osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Przyjęcie tego rodzaju rozwiązania mogłoby mieć charakter dyskryminujący osoby, które z różnych względów nie zaszczepiły się.

Biorąc pod uwagę fakt, że szczepienie przeciw COVID-19 nie zostało uznane za szczepienie obowiązkowe, nadal ograniczona jest jego dostępność, a ponadto niewątpliwie znajdą się osoby, które nie będą mogły się zaszczepić ze względów zdrowotnych, przyjęcie tego rodzaju rozwiązania mogłoby mieć charakter dyskryminujący osoby, które z różnych względów nie zaszczepiły się 

RPO w liście do Jarosława Gowina

RPO dodaje, że na konieczność zagwarantowania równego traktowania osób niezaszczepionych wynika także z przepisów unijnych, do których przestrzegania jesteśmy zobowiązani.

„Kryterium ewentualnego ograniczenia w dostępie do usług może być co najwyżej zagrożenie dla zdrowia publicznego powodowane przez daną osobę. Biorąc pod uwagę, że za równie „bezpieczne”, co osoby zaszczepione uznaje się osoby, które przeszły chorobę COVID-19 oraz osoby legitymujące się „świeżym” testem w kierunku wirusa SARS-CoV-2, realizacja zasady równego traktowania wymaga, aby przynajmniej te grupy osób na równi z zaszczepionymi miały zapewniony dostęp do usług” – czytamy w liście do Jarosława Gowina.

Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących majowego odmrażania gospodarki, gdyż najprawdopodobniej dopiero po majówce pojawi się rozporządzenie w sprawie otwarcia restauracji, siłowni czy dostępu do innych usług.

Zgodnie z rządowym harmonogramem już 1 maja nastąpi pierwsze poluzowanie przepisów, na co wskazuje opublikowane wczoraj rozporządzenie. Od soboty każdy będzie mógł uprawiać sport na świeżym powietrzu, zaś zorganizowane grupy dzieci i młodzieży skorzystają z basenów i krytych obiektów sportowych. W rozporządzeniu na najbliższe dni wykreślono też zakaz handlu w galeriach. Od 4 maja handel znów w pełni będzie mógł funkcjonować. Sklepy przyjmą klientów bez względu na fakt, czy ci będą już po zaszczepieniu. Podobna zasada dotyczy odwiedzających galerie sztuki  i muzea, które także otworzą się 4 maja.

W dalszej kolejności zaplanowane jest otwarcie hoteli: 8 maja. 15 maja klienci będą mogli skorzystać z ogródków piwnych, zaś 29 maja – zjeść posiłek w restauracji, w lokalu. Tego dnia także będzie można wrócić na siłownie, do kin i teatrów.

RadioZET.pl