Zamknij

Niezależny kalkulator Polskiego Ładu. Jak wyjdzie się na zmianach?

05.10.2021 16:44
Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Wyższa kwota wolna od podatku dochodowego, nowa, niezależna składka zdrowotna oraz ulga dla klasy średniej. Rząd skomplikował system podatkowy, jednym przepisem wprowadzając zmiany korzystne, a drugim zabierając z nawiązką oszczędności z pierwszego. Ile tak naprawdę się zyska lub straci dla danych zarobków?

Polski Ład został  przyjęty przez Sejm, ustawy trafią teraz do Senatu, by wrócić do niższej izby parlamentu, która rozpatrzy zaproponowane przez senatorów poprawki. Następnie przepisy trafią na biurko prezydenta, gdzie zostaną podpisane. Wejście w życie rewolucji podatkowej zaplanowane jest na 1 stycznia 2022 roku.

Rząd przekonuje, że Polski Ład to „najwyższa w historii obniżka podatków”. To jednak tylko część historii: dla wielu Polaków obciążenie fiskalne wzrośnie, przez co będą musieli oddawać państwu więcej – a czasem nawet znacznie więcej – niż do tej pory. Omni Calculator przestudiował wszystkie przepisy dotyczące Polskiego Ładu, włącznie ze skomplikowanymi wzorami wyliczania ulgi dla klasy średniej, i udostępnił niezależne narzędzie wyliczające, jak zmieni się wynagrodzenie netto po 1 stycznia 2022 roku.

ZOBACZ TAKŻE:  Nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu! Sprawdź, jak znaleźć OC i AC 

Kalkulator Polskiego Ładu. Jak zmieni się wynagrodzenie?

Polski Ład kryje wiele niespodzianek i sekretów. Rząd koncentruje się na informowaniu, że dzięki kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł Polacy zapłacą niższy podatek dochodowy. To prawda, ale tylko częściowa.

Rządzący politycy nie pokazują całego obrazu: wprowadzenie nowej, niewchodzącej w skład PIT składki zdrowotnej, w praktyce zwiększa stawkę opodatkowania w pierwszym progu z 18,25 procent (17 procent PIT plus niewliczone do podatku 1,25 procent podstawy składki zdrowotnej) do 26 procent (17 procent PIT plus 9 procent nowej, niezależnej składki zdrowotnej).

Kwota wolna od podatku obniża podatek do zapłacenia o 5100 zł, dodatkowa składka szybko jednak niweluje tę ulgę. Gdyby nie łatka w postaci ulgi dla klasy średniej, więcej pieniędzy państwu oddawaliby już Polacy zarabiający średnie wynagrodzenie w Polsce, a więc około 5800 zł brutto.

Kalkulator wynagrodzeń - Polski Ład

W przygotowanym przez Omni Calculator narzędziu można sprawdzić nie tylko jak całościowo zmieni się wysokość otrzymywanych zarobków netto, lecz także dokładnie prześledzić, jak zmienią się stawki płaconego podatku oraz składki zdrowotnej.

Kalkulator umożliwia sprawdzenie, jak zmieni się pensja osób zatrudnionych na etat. Polski Ład wpłynie także na świadczenia otrzymywane przez emerytów (w większości korzystnie) oraz przedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Tych ostatnich czekają prawdziwie niekorzystne zmiany, złagodzone nieco przez objęcie samozatrudnionych ulgą dla klasy średniej.

RadioZET.pl