Zamknij

Włochy mają 3,3 mln niewidzialnych pracowników

Olga Papiernik
09.07.2018 10:03
pracownik magazynu
fot. east news

We Włoszech jest 3,3 miliona "niewidzialnych pracowników", czyli osób, które wykonują odpłatną pracę, ale pozostają nieznane fiskusowi,
zakładowi ubezpieczeń społecznych i inspekcji pracy - takie dane przedstawiło stowarzyszenie rzemiosła i małych firm.

Stowarzyszenie mające swą siedzibę w Mestre na północny kraju podało w sporządzonym raporcie, że ta "armia" osób pracujących nielegalnie przynosi katastrofalne skutki budżetowi państwa, bo traci on w ten sposób ponad 42 miliardy euro rocznie. Kwota ta stanowi, jak się zauważa, 40 procent łącznej sumy oszustw podatkowych, szacowanej przez Ministerstwo Finansów.

Gdzie pracują niewidzialni pracownicy?

Ci "niewidzialni pracownicy" zatrudnieni są w gospodarstwach rolnych, na budowach, w magazynach, w usługach oraz w prywatnych domach. Według obliczeń wszyscy zarabiają 77 miliardów euro, które są ukrywane przed fiskusem. Nie objęci są też żadnymi ubezpieczeniami od wypadków w pracy - zauważono w raporcie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Odnotowano w nim, że w Kalabrii na południu nielegalnie pracuje około 146 tys. osób, w wyniku czego do budżetu nie wpływa co roku 1,6 mld euro. W Kampanii i na Sycylii po ponad 300 tys. Oznacza to brak w ich regionalnych budżetach od 3,5 do ponad 4 mld euro.

Regionem najmniej dotkniętym przez to zjawisko jest Wenecja Euganejska na północy, skąd do budżetu nie wpływa prawie 2,9 mld euro.

PAP/OP