Zamknij

„Nieuniknionych” podwyżek cen prądu da się uniknąć? Jest sposób

19.10.2021 19:05
ogłoszenie o przerwie w dostawie energii elektycznej
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wzrost rachunków za energię elektryczną jest nieunikniony – uważa Urząd Regulacji Energetyki, śledzący dokładnie sytuację na rynku. Niekoniecznie – odpowiada PSL, prezentując szybki, prosty, skuteczny i niezwykle bolesny dla rządu PiS sposób na ulżenie portfelom Polaków.

Prąd elektryczny może w przyszłości stać się towarem niemal luksusowym. Ceny energii mają już w 2022 roku wzrosnąć tak bardzo, że rząd wrócił do pomysłu rekompensat dla osób, których może dotknąć „ubóstwo energetyczne”.

PSL uważa, że podwyżki wcale nie muszą być takie wysokie. Wystarczy sięgnąć po rozwiązanie, które zaproponowała Unia Europejska i obniżyć stawkę VAT na prąd elektryczny. Rządowi byłoby to jednak nie w smak: PiS nie zamierza uszczuplać przychodów państwa, gdyż finanse Polski znajdują się w znacznie gorszym stanie, niż przekonują rządzący. Jarosław Kaczyński stanowczo odrzucił już swoją własną sugestię sprzed lat, że sposobem na obniżenie cen paliw byłoby uszczuplenie akcyzy.

Energia elektryczna z niższą stawką VAT? PSL chce chronić Polaków przed podwyżkami

Zgodnie z pomysłem PSL podwyżkę cen energii można złagodzić obniżając stawkę podatku VAT z 23 procent do 8 procent. Takie rozwiązanie byłoby znacznie korzystniejsze dla Polaków, niż zapowiedziane przez rząd rekompensaty dla zagrożonych „ubóstwem energetycznym”, gdyż zmniejszyłoby wpływ wyższych cen prądu na całą gospodarkę i pozwoliło zatrzymać inflację.

Mówił o tym poseł PSL Mieczysław Kasprzak, ostrzegając przed skutkami doprowadzenia do zwiększenia cen prądu elektrycznego.

Szukamy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków, dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23 do 8 procent. To proste rozwiązanie, które będzie walczyć z drożyzną i może być wprowadzone na następnym posiedzeniu Sejmu.

Mieczysław Kasprzak

Podobny pomysł zaprezentowała także Konfederacja, idąc jednak o krok dalej: propozycja tej partii zakłada całkowite zwolnienie energii elektrycznej z podatku VAT.

Rząd zdecydował, że pomoże tylko wybranym odbiorcom energii elektrycznej, wprowadzając pojęcie „ubóstwa energetycznego”. Osoby nim zagrożone mają otrzymywać dopłaty do rachunków za prąd, przyznawane według kryterium dochodowego.

RadioZET.pl/PAP