Zamknij

Nietypowe inwestycje mieszkaniowe w dużych miastach

Olga Papiernik
18.08.2018 16:45
mieszkanie
fot. DESIGNECOLOGIST on Unsplash

W dużych polskich miastach nadal brakuje hoteli. W tę lukę postanowili wejść deweloperzy, proponując inwestycje podobne do mieszkań na wynajem, ale różniące się stopą zwrotu z kapitału, a więc także i ryzykiem.

- W dużych miastach powstaje coraz więcej projektów condohoteli i condoapartamentów - mówi Kuba Karliński z firmy Magmillon.

Condohotel buduje deweloper i sprzedaje poszczególne jednostki mieszkalne osobom fizycznym, przedsiębiorcom i innym podmiotom. Właściciel lokalu korzysta z niego na własne potrzeby. Stąd pod względem funkcjonalnym często przypominają klasyczne mieszkania, choć są większe i mają przyłącza lub aneksy kuchenne. Właściciel może wynająć lokal bezpośrednio turystom, zewnętrznemu pośrednikowi lub operatorowi, który wypłaca mu czynsz na zasadzie określonego procentu od wartości lokalu lub udziału w przychodach na rynku turystycznym. To właściciel decyduje o sposobie wykorzystania swojego lokalu i w każdym momencie może go zmienić.

Mieszkania, które tworzą condohotel, nie stanowią samodzielnych lokali mieszkalnych, są to zazwyczaj lokale klasyfikowane jako użytkowe. Nie istnieje więc możliwość zameldowania się w takim lokalu na stałe. Każdy lokal stanowi odrębną nieruchomość, na którą założona jest księga wieczysta. Dzięki temu każdy lokal stanowi odrębny przedmiot obrotu gospodarczego i może być obciążony hipoteką, co umożliwia zaciągnięcie przez właściciela kredytu mieszkaniowego.

Condoapartamenty to budynki z mieszkaniami, które co do sposobu ich wynajmowania funkcjonują jak hotele. Apartament można wynająć na kilka dni bez konieczności podpisywania terminowych umów. Poza krótkimi pobytami, popularne jest również wynajmowanie mieszkań w condoapartamentach na kilka tygodni czy miesięcy. Od standardowego hotelu odróżnią się przede wszystkim rodzajem oferowanego zakwaterowania, które poza sypialnią i łazienką najczęściej zawiera dodatkowe pomieszczenia: salon, w pełni wyposażoną kuchnię, dodatkową sypialnię czy balkon. Z takich usług korzystają najczęściej osoby realizujące długoterminowy projekt poza miejscem stałego zatrudnienia i rodziny w trakcie przeprowadzki. Na wynajęcie apartamentu często decydują się również większe rodziny i grupy znajomych, dla których koszt pobytu (na osobę) jest porównywalny lub niższy niż w tradycyjnym hotelu.

- Condohotele i condoapartamenty zaczęły się pojawiać w Polsce już przed kilkunastu laty, ale w górach i nad morzem, dopiero teraz dzieje się to w dużych miastach - wyjaśnia K.Karliński.

Deweloperzy administrujący takimi nieruchomościami obiecują stopy zwrotu z inwestycji 7-8 proc., czyli wyższe niż przy mieszkaniach na wynajem (4-5 proc.).

- Decydująca jest dobra lokalizacja i wiarygodny operator, bo stopa zwrotu nie musi się okazać wyższa niż przy mieszkaniach na wynajem - ocenia ekspert Magmillon.