Zamknij

Niespodziewany efekt pandemii. Oni zyskali miliardy

09.06.2021 10:35
Niespodziewany efekt pandemii. Oni zyskali miliardy
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/EastNews

Inwestycje samorządów w pandemii zostały utrzymane na poziomie 50 mld zł. To rekordowo dobry wynik mimo lockdownu

Lockdown był dużym obciążeniem dla polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w sektorach zamrożonych z powodu pandemii koronawirusa. Część z nich musiała zamknąć działalność, ale są też tacy, którzy zyskali na kryzysie i dorobili się milionów. 

Pandemia okazała się także dobrym okresem dla samorządów. Najnowsze dane pokazują, że utrzymały one inwestycje w ostatnich czterech kwartałach na wysokim poziomie.

Inwestycje samorządów w pandemii

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował na Twitterze, jak wypadły działania samorządów w czasie lockdownu.

Najsilniejsza poprawa widoczna jest w pierwszym kwartale 2021 roku. Historyczna nadwyżka przekroczyła 10 mld zł.

Ministerstwo Finansów o wynikach samorządów

Resort finansów poinformował, że nadwyżka Jednostek Samorządu Terytorialnego po I kwartale wyniosła 14,72 mld zł wobec planowanego deficytu 30,025 mld zł.

Z zaprezentowanych przez Ministerstwo Finansów danych wynika, że łączna kwota wydatków jednostek samorządu wyniosła 68,28 mld zł, co stanowiło 20,5 proc. planu na 2021. Rok do roku wydatki były wyższe o 2,1 proc.

Dochody jednostek samorządu w I kwartale wyniosły 83 mld zł. Stanowiło to 27,4 proc. planu na 2021 r. W porównaniu do I kw. 2020 r. dochody wzrosły o 8,2 proc.

RadioZET.pl/PAP