Zamknij

Niespodziewana obniżka cen gazu dla biznesu. Wchodzi w życie 14 stycznia 2022

14.01.2022 17:20
zapalone palniki kuchenki gazowej
fot. EAST NEWS

Odbiorcy biznesowi zapłacą za gaz o 25 procent mniej. Prezent od PGNiG Obrót Detaliczny zacznie obowiązywać od 14 stycznia 2022 do końca lutego bieżącego roku. Rabat zostanie naliczony automatycznie, łagodząc nieco wcześniejsze kilkukrotne podwyżki cen.

Gaz ziemny dla odbiorców biznesowych podrożał w 2022 roku nawet kilkukrotnie, znacznie podwyższając koszta funkcjonowania i zmuszając przedsiębiorców do podnoszenia cen. Piekarze wyliczyli, że żeby zarabiać na chlebie, będą musieli sprzedawać go za 12 zł.

Podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych ograniczane są przez URE, na rynku biznesowym żadne ograniczenia nie obowiązują. Rachunki podskoczyły więc o kilkaset procent. Obniżenie cen o 25 procent pozwoli nieco złagodzić cios otrzymany przez przedsiębiorców, co powinno uchronić częściowo klientów przed wysokimi podwyżkami i powstrzymać nieco inflację.

Gaz dla odbiorców biznesowych będzie tańszy. PGNiG OD z nieoczekiwanym rabatem

Obniżka cen zawartych w aktualnym cenniku „Gaz dla Biznesu” nr 9 ma obowiązywać do końca lutego 2022 roku. Tak jak w przypadku tarcz antyinflacyjnych dla obywateli, rozważana jest możliwość przedłużenia czasu działania obniżki. Dostawca niczego jednak nie obiecuje.

 

- Spółka rzetelnie analizuje otoczenie rynkowe i będzie podejmować dalsze działania adekwatnie do zmian – tak brzmi deklaracja PGNiG OD w sprawie ewentualnego objęcia rabatem także kolejnych miesięcy. Wszystko zależeć będzie oczywiście od wysokości notowanej inflacji. Powody wprowadzenia obniżki przekazał prezes PGNiG Paweł Majewski.

Jeszcze w grudniu ceny notowały rekordowe poziomy, obecnie spadły, jednak sytuacja rynkowa jest nadal bardzo niestabilna i nie można wykluczyć powrotu do trendu wzrostowego. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obniżki, która będzie stanowiła realną pomoc dla takich podmiotów jak: piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe.

Paweł Majewski

Rzecznik MŚP przekazał, że podwyżki cen gazu dla przedsiębiorstw sięgnęły 400-500 procent, co oznacza zagrożenie bankructwem.

W szczególności takie głosy są podnoszone przez przedstawicieli branży piekarskiej, którzy korzystają z gazu nie tylko w celach grzewczych, lecz również jako paliwa dla ich pieców, czyli kluczowego elementu wykonywanej przez nich działalności.

Rzecznik MŚP

Do decyzji PGNiG OD bardzo przychylnie odniósł się wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Stwierdził on, że niższe ceny gazu dla przedsiębiorstw pomogą powxtrzymać drożyznę i dodał, że „na szczęście mamy firmy takie jak PGNiG Obrót Detaliczny, które pozostają w państwowych rękach”.

RadioZET.pl/PAP