Zamknij

Nieruchomości. Rząd chce utrudnić hurtowy wykup mieszkań

30.09.2021 19:46
Nieruchomości. Rząd chce utrudnić hurtowy wykup mieszkań
fot. Marek BAZAK/East News

- Intensywnie pracujemy nad tym, jak zapobiec pakietowemu wykupowi mieszkań i problemami, z jakimi obecnie boryka się Berlin – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński podczas czwartkowego (30 września 2021) wystąpienia w Sejmie.

Nieruchomości są coraz droższe. W sierpniu 2021 roku pisaliśmy, że drożejące grunty, ograniczona dostępność działek, wyższe ceny usług podwykonawców oraz skokowe podwyżki cen niektórych surowców i materiałów  wskazywane są przez deweloperów jako powody podwyżek.

Obniżek raczej nie należy się spodziewać. Wysokie ceny nie odstraszają jednak dużych zagranicznych inwestorów. Międzynarodowe fundusze wykupują mieszkania całymi pakietami. Polski rząd chce zatrzymać ten proces.

Nieruchomości. Rząd chce utrudnić hurtowy wykup mieszkań

Kilka miesięcy temu norweski fundusz wykupił w Warszawie tysiąc mieszkań. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński zapewnił, że trwają pracę nad stworzeniem regulacji, które uniemożliwią pakietowy wykup mieszkań. Z podobnym problemem borykają się obecnie Niemcy. Według Euronews, od 1990 r. fundusze wykupiły w Berlinie ok. 200 tys. mieszkań, windując w górę czynsze.

Faktycznie takie transakcje na rynku się zdarzają. My to obserwujemy. Widzimy i obserwujemy to, co dzieje się w Berlinie. Zastanawiamy się, jak to rozwiązać. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapobiec tego typu problemom, jakie teraz są w Berlinie

Piotr Uściński, Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Problem wykupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne jest szczególnie palący w Berlinie, gdzie w niedzielnym referendum mieszkańcy opowiedzieli się za wywłaszczeniem mieszkaniowych funduszy inwestycyjnych. Największe takie fundusze, jak Deutsche Wohnen SE czy Vonovia SE, posiadają blisko 100 tys. mieszkań w niemieckiej stolicy.

RadioZET.pl/PAP/Małgorzata Werner-Woś