Zamknij

Mieszkaniówka ratunkiem dla budownictwa

08.03.2021 16:31
Mieszkaniówka ratunkiem dla budownictwa
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Coraz mniej pozwoleń na budowę magazynów i hoteli. Mieszkaniówka ratuje budownictwo przed zapaścią, a Lewica chce dodatkowego podatku za kupno kolejnych nieruchomości.

Nieruchomości to jedna z niewielu branż, które zachowują stabilną pozycję podczas pandemii. Po roku lockdownu rynek mieszkaniowy nadal trzyma ceny, niektórzy deweloperzy decydują się nawet na ich regularne podnoszenie.

Równolegle opozycja chce wprowadzenia podatku od wartości, a nie powierzchni m ieszkania. To główna różnica między płaconym dziś przez Polaków podatkiem od nieruchomości, a podatkiem katastralnym, którego wprowadzenie proponuje Lewica.

Lockdown w budownictwie

Sytuacja na rynku mieszkaniowym różni się od tej w budownictwie. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał, że w 2020 r. wszyscy inwestorzy uzyskali łącznie ok. 200 tys. pozwoleń na budowę blisko 236,2 tys. obiektów.

Oznacza to, że sektor mieszkaniowy znacznie pomaga budowlanemu. To na lokale mieszkalne przypadło 43 proc. pozwoleń. Gdyby nie one, budownictwo mogłoby być zagrożone.

Liczba domów jednorodzinnych objętych pozwoleniami na budowę i zgłoszeniami wzrosła o 6 proc. Natomiast o 6,6 proc. jest wyższa liczba pozwoleń w budownictwie wielorodzinnym.

Rynek budowlany
fot.

Pozwolenia na budowę zachowują ważność przez 3 lata i nie wszystkie skutkują rozpoczęciem inwestycji. Część inwestorów, w tym deweloperów składało w ubiegłym roku wnioski, aby uniknąć dodatkowych kosztów w związku z zaostrzeniem parametrów energetycznych budynków mieszkalnych od 2021 r.

Rynek nieruchomości. Mieszkania, hotele, pensjonaty

Dobrą informacją może być o 17 proc. większa liczba planowanych budowli wodnych, choć pozwoleń na ich budowę jest o przeszło połowę mniej niż pięć lat temu. Za to w 2019 roku o prawie 20 proc. zmniejszyła się liczba planowanych rurociągów, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych.

Ubiegłoroczne dane GUNB wskazują na spadek aktywności inwestorów budujących hotele i pensjonaty. W tego typu budownictwie już od czterech lat utrzymuje się tendencja spadkowa.

Rynek nieruchomości
fot.

GUNB odnotował też spadek w pozwoleniach na budowę infrastruktury transportu, czyli m.in. dróg, mostów czy torów. W 2020 r. wydano ok. 3,3 tys. pozwoleń na budowę nieco ponad 3,7 tys. tego typu obiektów.

Natomiast z giełdowego punktu widzenia sytuacja nie wygląda tak źle. Mimo kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 indeks WIG-Budownictwo na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych po marcowym załamaniu już w kolejnych miesiącach systematycznie piął się w górę. Od marca 2020 r. zyskał na wartości z ok. 1,9 tys. do ok. 4 tys. pkt, czyli o ponad 100 proc.

RadioZET.pl