Zamknij

Połowa Polaków robi remont mieszkania. Ceny materiałów rekordowo w górę

25.11.2021 08:37
Nieruchomości. Materiały budowlane drożeją, a połowa Polaków planuje remonty
fot. Polska Press/East News

W trakcie pandemii wiele rodzin zdecydowało się na remont domu lub mieszkania, a ponad połowa Polaków nadal ma to w planach. „Rzeczpospolita” informuje, że w znacznym stopniu wpływa to na wycenę rynku budowlanego i wzrost cen materiałów.

Mieszkania, materiały budowlane i robocizna są coraz droższe. W 2019 roku średnia cena koszyka zakupowego w kategorii „budowa i remont” wynosiła 697 zł, w 2020 roku 765 zł, a w 2021 już 848 zł. W praktyce oznacza to wzrost o 10 proc. w zeszłym roku i o 11 proc. w obecnym.

Tymczasem wartość rynku materiałów remontowo-budowlanych w 2021 roku może przekroczyć 100 mld zł. Wiąże się to również ze wzrostem cen średnio o 11 proc. „Rzeczpospolita” informuje, że remont planuje już co drugi Polak.

Nieruchomości. Materiały budowlane drożeją, a połowa Polaków planuje remonty

Polacy więcej niż na żywność, wydają już tylko na remonty. Czytamy w gazecie, że tak wynika zbadania Bricoman Polska i GfK, które wykazało, że rynek był wart w 2020 r. ponad 84 mld zł. W większości (88 proc.) za ten wynik odpowiadają gospodarstwa domowe.

Gdyby do kwot przeznaczanych na materiały remontowo- budowlane dodać wydatki na robociznę, uzyskalibyśmy kwoty 12-cyfrowe. To pokazuje, że dla naszych rodaków własny kąt i jego standard są większym priorytetem niż podróżowanie i odpoczynek

Przemysław Dwojak, senior director w GfK

Jaki będzie efekt wzrostu cen materiałów budowlanych? "Rzeczpospolita" uważa, że następstwem boomu na rynku nieruchomości może być podniesienie jego wyceny do kwoty ok. 100 mld zł.

Czytamy również, że 51 proc. respondentów planuje remont w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 55 proc. kupuje potrzebne do niego produkty przez internet.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”