Zamknij

Drastyczny wzrost rat kredytu z programu "Rodzina na swoim"

Piotr Drabik
31.01.2019 16:37
Nieruchomości. Drastyczny wzrost rat kredytu z programu "Rodzina na swoim"
fot. Andrey_Popov/Shutterstock (ilustracyjne)

Analitycy Open Finance mają złe informacje dla osób, które spłacają kredyt z dopłatą z programu "Rodzina na swoim". Nawet o jedną trzecią mogą wzrosnąć raty. Problem dotyczy ponad 51 tysięcy osób, które skorzystały z preferencyjnego kredytu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Program "Rodzina na swoim" pozwalała w latach 2007-2013 młodym małżeństwom oraz samotnym rodzicom wychowującym dzieci otrzymać korzystne kredyty hipoteczne na mieszkania i domy. Dzięki niemu możliwe było uzyskanie kredytu hipotecznego z dofinansowaniem na około połowę odsetek. 

Portal Forsal.pl przypomina, że w tym czasie w stolicy w ramach programu można było kupić mieszkanie za pomocą kredytu z dopłatą, jeśli cena za metr kwadratowy nie przekraczała 9816, złotych. 

Zobacz także

Najwięcej osób z preferencyjnych kredytów skorzystało w 2011 roku. Po ośmiu latach wysokość rat może drastycznie wzrosnąć zdaniem analityków Open Finance.

Dla przeciętnego kredytobiorcy zakończenie okresu dopłat oznacza wzrost raty o około 30-40 proc. Dla zobrazowania skali problemu Open Finance podał przykład 30-letniego kredytu mieszkaniowego na 50-metrowy lokal z 2011 roku, który wynosił 199,7 tys. złotych.

Dzięki dofinansowaniu z "Rodziny na swoim" pierwsza rata wynosiła 720 zł. Wysokość kolejnych przez 8 lat była w granicach 620 - 975 zł. 

Zobacz także

Natomiast ostatnia z dopłatą również wynosiła 720 zł, a pierwsza bez dofinansowania - 967,5 zł. Rodzina przez osiem lat zaoszczędziła dzięki "Rodzinie na swoim" ponad 36,5 tys. złotych. Jednak po zakończeniu dotacji średnia wysokość rat może wzrosnąć aż o 270 złotych.

Zdaniem analityków Open Finance przeciętna rodzina powinna poradzić sobie z tą podwyżką ponieważ przez ostatnie lata wzrosła średnia płaca w Polsce.

W jaki sposób można obniżyć raty kredytu, na który skończyły się dopłaty z "Rodziny na swoim"? Eksperci radzą poszukanie kredytu z niską marżą lub wydłużenie okresu spłaty zadłużenia.

Natomiast w przypadku nowych kredytów mieszkaniowych, ich oprocentowanie średnio wynosi około 4,4 proc. rocznie. To jednak rezultat rekordowo niskich stóp procentowych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/PTD