Zamknij

Deweloperzy przewidują wzrost cen mieszkań w 2019 roku

Piotr Drabik
11.01.2019 15:40
Nieruchomości. Deweloperzy przewidują wzrost cen mieszkań w 2019 roku
fot. r.nagy/Shutterstock (ilustracyjne)

Problemy deweloperów i trudności z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych – te czynniki mogą wpłynąć na wzrost cen mieszkań w Warszawie. Branża zwraca również uwagę na coraz mniejszą liczbę terenów przeznaczanych pod inwestycje w stolicy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W minionym roku popyt na mieszkania był kilkanaście procent niższy niż w najlepszym dla branży 2017 roku – podał dziennik „Rzeczpospolita”. 

Okazuje się, że w tym roku rynek nieruchomości w stolicy może przeżyć trudne chwile. 

Zobacz także

Inwestorzy wskazują na kilka przeszkód

– Warszawa stoi przed groźbą załamania podaży mieszkań. Dostępność gruntów jest tu mała, a liczba wydawanych pozwoleń na budowę i decyzji planistycznych bardzo niska – podkreślił Jarosław Szanajca, prezes Dom Development, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. 

Deweloperzy zwracają uwagę, że w ubiegłym roku zmagali się ze wzrostem kosztów pracy i materiałów budowlanych.

– Z rynkiem wykonawstwa poradziliśmy sobie, pozostają procedury administracyjne, na które deweloperzy nie mają wpływu. Władze samorządowe, głównie w Warszawie, muszą zmienić podejście – wskazał Szanajca.

Zobacz także

Deweloper prognozuje podwyżki

W jego ocenie to wszystko może doprowadzić do skoku cen za mieszkania w stolicy.

– W ostatnim czasie mieszkania w Polsce drożały, bo rosły koszty wykonawstwa. Kluczowe jest to, by wzrost cen lokali był racjonalny, a nie wynikał z naruszenia równowagi popytu i podaży. Wtedy podwyżki mogą być zbyt wysokie. Do takiego nieracjonalnego zaburzenia może dojść w stolicy – ocenił deweloper.

Jego zdaniem w 2019 roku ceny mieszkań w Warszawie mogą wzrosnąć co najmniej o kilkanaście procent.

Według danych Home Broker i Open Finance średnia cena za metr kwadratowy w Warszawie pod koniec ubiegłego roku wynosiła 8128 zł (wzrost o 11,2 proc. w porównaniu z 2017 rokiem).

Dla porównania w Krakowie trzeba zapłacić 7067 zł (wzrost o 12,8 proc.), Wrocławiu – 6097 zł (mniej o 0,9 proc.), Gdańsku – 6977 zł (wzrost o 18,2 proc.) a Łodzi – 5000 zł (więcej  9,4 proc.).

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/homebroker.pl/PTD