Zamknij

Prawie połowa młodych Polaków nadal mieszka z rodzicami

28.10.2019 12:59
Nieruchomości ceny 2019. Prawie połowa młodych Polaków nadal mieszka z rodzicami
fot. best_nj/Shutterstock (ilustracyjne)

Jak alarmuje Jakub Sawulski w swojej książce „Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji”, prawie połowa młodych Polaków nadal mieszka z rodzicami. Powód? Wysokie ceny nowych nieruchomości i wynajmu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Business Insider Polska, powołując się na książkę Sawulskiego, aż 46 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami. 

Na 28 państw unijnych tylko w siedmiu ten odsetek jest wyższy niż w naszym kraju. Na przykład w Niemczech z rodzicami mieszka 18 proc. młodych, a w Danii, Finlandii i Szwecji mniej niż 10 proc. Średnia unijna to 32 proc.

Zobacz także

Mieszkań jest za mało i są zbyt drogie

Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem Sawulskiego ceny mieszkań na sprzedaż i na wynajem wciąż są bardzo wysokie. Ponadto liczba dostępnych mieszkań również jest niewystarczająca. 

Tylko w dwóch państwach UE liczba mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców jest mniejsza niż 400: Polska – 363 mieszkania oraz Słowacja – 360 mieszkań. Średnia w UE wynosi 480” – wyjaśnił ekonomista.

Dla wyrównania do średniej unijnej, w Polsce trzeba wybudować 4-5 miliony dodatkowych mieszkań. Wśród innych problemów Sawulski wymienia przepełnienie, niski standard i słabo rozwinięty rynek najmu. 

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) średnia cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w II kwartale tego roku wyniosła 6744 zł.

Najwięcej spośród głównych miast za jeden metr kwadratowy trzeba zapłacić w stolicy (ponad 9,5 tys. zł), a najmniej w Zielonej Górze (ponad 4,6 tys. zł).

Zobacz także

Co więcej, polskie rządy do tej pory starały się tylko skupić na dopłatach do kredytów hipotecznych dla młodych, zamiast promować inne sposoby zdobycie własnych czterech kątów.

Kolejnym problemem jest duże obciążenie dla portfeli młodych ludzi, jakim są kredyty hipoteczne. „Według Global Property Guide średnia cena zakupu 100-metrowego mieszkania w Polsce jest 28 razy wyższa niż nasze PKB na osobę” – napisał Sawulski. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska