Zamknij

Grupa 26 miliarderów ma tyle, co połowa najbiedniejszej części ludzkości

Piotr Drabik
23.01.2019 08:12
Nierówności. 26 miliarderów ma tyle majątku, co połowa najbiedniejszej części ludzkości
fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER (ilustracyjne)

Konfederacja organizacji charytatywnych Oxfam opublikowała najnowszy raport na temat nierówności. Okazuje się, że 26 najbogatszych ludzi na świecie ma tyle pieniędzy, co najbiedniejsza połowa ludzkości. Oxfam alarmuje, że tak duża dysproporcja wywołuje powszechny gniew i zagraża demokracji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Raport dotyczący nierówności opublikowano na dzień przed rozpoczęciem tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos

Według Oxfam miliarderzy z całego świata każdego dnia zarabiają 2,5 miliarda dolarów dziennie – to wzrost o 12 procent w porównaniu do badania z ubiegłego roku. Tymczasem 3,5 miliarda ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa każdego dnia wytwarza 500 milionów dolarów. 

Zobacz także

Majątek najbogatszego człowieka globu – założyciela Amazona Jeffa Bezosa – wyceniany jest 112 miliardów dolarów. Zaledwie jeden procent jego majątku pozwoliłby na sfinansowanie budżetu służby zdrowia w Etiopii, w której mieszka 105 milinów ludzi.  

Oxfam podkreślił, że rosnąca przepaść między bogatymi a biednymi podważa walkę z ubóstwem, niszczy gospodarkę i podsyca gniew opinii publicznej. 

Zobacz także

–Obywatele są źli i sfrustrowani. Widzą, jak ciężko pracują, ale rzeczy, które oczekują – jak dobra edukacja dla swoich dzieci, opieka zdrowotna, kiedy zachorują, pomoc społeczna, gdy się zestarzeją – dla nich nie ma – podkreśliła Winnie Byanyima, dyrektor wykonawcza Oxfam w wypowiedzi dla AFP.

Dodała, że rządy państw pogłębiają nierówność, zaniedbując środki na opiekę zdrowotną i edukację, jednocześnie nie podnosząc podatków dla najbogatszych. Oxfam proponuje wprowadzenie półprocentowego podatku od majątku miliarderów – według szacunków przyniosłoby to dodatkowego 262 miliony dolarów, co pomogłoby uratować 3,3 miliona ludzi. 

– Nierówność podkopuje demokrację – alarmuje Winnie Byanyima.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD