Zamknij

Najbogatsi Polacy mają tyle, co prawie połowa dochodu narodowego. Niepokojący raport

Piotr Drabik
04.04.2019 18:46
Nierówności w Polsce największe w Europie. Niepokojący raport ekonomistów
fot. Hyejin Kang/Shutterstock (ilustracyjne)

Według francuskich ekonomistów Polska jest krajem o największych nierównościach w Europie. Bogactwo 10 proc. najbogatszych obywateli odpowiada 40 proc. dochodu narodowego. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała "Rzeczpospolita", niepokojące dane dotyczące Polski opublikowało 2 kwietnia Laboratorium Nierówności na Świecie (po angielsku World Inequality Lab).

Autorami raportu są francuscy ekonomiści - Thomas Blanchet, Lucas Chancel i Amory Gethina. Wszyscy współpracują z Thomasem Piketty - również ekonomistą znad Sekwany i autorem książki "Kapitał XXI wieku" o drastycznie rosnących nierównościach na świecie.

Zobacz także

Według wyliczeń ekspertów na 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków przypada aż 40 proc. dochodu narodowego. To najwyższy taki wskaźnik wśród państw europejskich. Co więcej - te ustalenia stoją również w sprzeczności z dotychczasowymi danymi m.in. Eurostatu.  

Wykres nierówności w krajach europejskich
fot. wid.world

"Polska jest najbardziej nierównym krajem Europy wg nowego artykułu zespołu współpracowników T. Piketty'ego" - napisał na Twitterze dr hab. Michał Brzeziński, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zobacz także

Bierze on pod uwagę współczynnik Gini’ego. Jest on liczony za pomocą danych ankietowych, ale nie bierze pod uwagę transferów społecznych innych niż emerytury. W tym przypadku 

Z kolei francuscy ekonomiści przeanalizowali dane ankietowe, o produkcie narodowym brutto oraz dane z urzędów skarbowych m.in. o najbogatszych obywatelach. 

Mapa nierówności w krajach europejskich. Thomas Piketty
fot. wid.world

Autorzy raportu alarmowali, że średnio w 39 europejskich państwa na 10 proc. najbogatszych przypadało 34 proc. produktu narodowego brutto. Dla porównania - w 1980 roku chodziło o 29 proc. W przypadku Polski przez ostatnie cztery dekady najbogatsi podwoili swój udział w relacji do PKB.

Jak wskazano w raporcie od 2015 roku nieznacznie zaczęły spadać nierówności w Polsce, co może być związane z programami społecznymi PiS, jak Rodzina 500 plus.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD