Zamknij

Klasa średnia rośnie w siłę. Nierówności dochodowe Polaków maleją

05.09.2019 15:56
Nierówności dochodowe Polaków maleją. Są dane ministerstwa
fot. Tomasz Kawka/East News (ilustracyjne)

Różnica w dochodach najbogatszych i najuboższych Polaków maleje – zapewnia rząd. Czy to efekt 500 plus?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polska nie jest już krajem dwóch skrajności. Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii klasa średnia odradza się. Z badań resortu wynika, że dysproporcje w dochodach Polaków maleją.

Pomiar tego zjawiska realizowany za pomocą współczynnika Giniego, wyraźnie wskazuje na to, że w ostatnich latach w Polsce udało się znacząco zredukować nierówności dochodowe

informuje MPiT

Współczynnik Giniego to w dużym uproszczeniu miara nierówności społecznych. W minionym roku wskaźnik ten wyniósł prawie 28 procent. Jeszcze w 2015 roku dysproporcje w dochodach oszacowano na prawie 31 procent. To imponujący wynik – zaznacza ministerstwo.

Biedni nie zyskują kosztem najbogatszych

Jak zauważa resort przedsiębiorczości, ograniczenie nierówności dochodowych następuje nie poprzez zmniejszenie dochodów najbogatszych, a dzięki poprawie sytuacji materialnej osób uboższych oraz klasy średniej. 

Zobacz także

W komunikacie czytamy, że dobrą sytuację dochodową Polaków zawdzięczamy między innymi programom socjalnym, w tym 500 plus. Wsparcie uzyskały przede wszystkim najuboższe, wielodzietne rodziny oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.

Zobacz także

Za malejący wskaźnik dysproporcji w zarobkach odpowiada też poprawa sytuacji na rynku pracy, a w konsekwencji – wzrost gospodarczy. Stopa bezrobocia na koniec minionego roku wyniosła 5,8 procent, czyli najmniej w historii.  

Resort przypomina też o wzrośnie wynagrodzeń. Zarabiamy więcej średnio o 7 procent w porównaniu do minionego roku.

Ograniczanie ubóstwa, silna klasa średnia i zrównoważony rozwój gospodarczy to kluczowy stabilizator bezpieczeństwa ekonomicznego naszego kraju

Zaznacza MPiT

RadioZET.pl