Zamknij

Nieprawidłowości w ZUS. Związkowcy proszą o kontrolę NIK

12.10.2021 20:46
Nieprawidłowości w ZUS. Związkowcy chcą kontroli NIK
fot. Wojtek Laski/East News

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wytykają przełożonym długą listę przewinień. Część zarzutów dotyczy łamania prawa. Sprawdzamy, jakie argumenty podnoszą urzędnicy, którzy zwrócili się do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o sprawdzenie sytuacji w Zakładzie.

ZUS znajdzie się pod lupą Najwyższej Izby Kontroli? Związkowa Alternatywa domaga się od kontrolerów sprawdzenia czy przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych łamią prawo.

O jakich nadużyciach mowa? Wśród argumentów związkowców pojawiają się m.in. nieprawidłowości w prowadzeniu przetargów, mobbing, obsadzanie stanowisk pracownikami bez wymaganych kompetencji, marnotrawienie środków publicznych oraz rażące nierówności płacowe. Część pracowników uważa, że jest obciążana przez przełożonych zadaniami, które wychodzą poza zakres ich możliwości.

NIK. Czas skontrolować co się dzieje w ZUS?

O napiętej sytuacji w ZUS-ie pisaliśmy już na początku października 2021 roku. Toczyły się wówczas rozmowy między stronami, ale „nie tylko nie doprowadziły do porozumienia, ale wręcz zaostrzyły sytuację”

Podczas wrześniowych rozmów pracownicy ZUS otrzymali propozycję podwyżek pensji o 300 zł. Związkowcy chcą, by ich pensje wzrosły o 60 proc. Taką podwyżkę sami przyznali sobie bowiem politycy. W tej sytuacji porozumienia nie wypracowano.

W efekcie Ilona Garczyńska, która stoi na czele Związkowej Alternatywy, skierowała pismo do Najwyższej Izby Kontroli o skontrolowanie potencjalnych nieprawidłowości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

W dotychczasowych rozmowach władze ZUS-u nie godziły się na podjęcie z nami negocjacji na ten temat. Po konsultacjach z naszymi prawnikami uznaliśmy, że odmawiając podjęcia rozmów na temat przedmiotu sporu zbiorowego, ZUS łamie prawo, a ponadto daje nam zielone światło do referendum strajkowego. Wnioski w tej sprawie przekażemy władzom Zakładu na spotkaniu 15 października

Związkowa Alternatywa

Na najbliższy piątek (15 października 2021) zaplanowane jest spotkanie związkowców z władzami ZUS.

RadioZET.pl/biznesinfo.pl