Zamknij

Nie tylko w Polsce emerytury są niskie. Niemieckim seniorom grozi ubóstwo

13.09.2019 10:58
Niemieckim emerytom grozi ubóstwo
fot. Shutterstock/ perfectlab (ilustracyjne)

Za dwadzieścia lat przyszli emeryci w Niemczech mogą nie otrzymać świadczeń, które zapewniłyby im godne życie. Ryzyko biedy na emeryturze rośnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Tak wynika z analiz Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych, na które powołuje się polska redakcja Deutsche Welle.

Dziś ubóstwo emerytalne grozi 16 procentom seniorów. Kolejne dekady mogą sprawić, że 21 procent emerytów pozostanie bez środków do życia. Eksperci podkreślają w badaniu, że problem najbardziej dotknie osoby długotrwale bezrobotne, żyjące samotnie oraz o niskich kwalifikacjach zawodowych.

Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych w swojej analizie przyjrzał się obecnej koniunkturze gospodarczej i planom emerytalnym rządu. Eksperci zwracają uwagę, że nawet procedowane dziś wprowadzenie emerytury minimalnej nie pomoże.

„Nawet przy pozytywnym kierunku rozwoju rynku pracy musimy się liczyć z wyraźnym wzrostem biedy na starość w ciągu nadchodzących dwudziestu lat” – zaznacza Szef zespołu badawczego Christof Schiller w raporcie.

Zobacz także

Deutsche Welle zaznacza, wyniki badań są sygnałem dla przyszłych emerytów. Im większa aktywność na rynku pracy dziś, tym wyższe świadczenia w przyszłości. Nie obejdzie się też bez reformy systemu emerytalnego. Przy pozytywnej koniunkturze ceny rosną, a wraz z nimi próg dochodowy, za którego pomocą można zdefiniować biedę.

Zobacz także

Jak zaznacza portal, osoba, którą definiuje się jako zagrożoną biedą, to taka, która otrzymuje mniej niż 60 procent średniego wynagrodzenia. Według ekonomistów jest to kwota do 905 euro netto miesięcznie.

Osoby, które pracowały przez 35 lat i opłacały składki według stawek minimalnych, otrzymują dzisiaj emerytury w wysokości 517 euro. Niemieckie ministerstwo pracy chce podniesienia świadczenia do kwoty 900 euro.

Zobacz także

Autorzy opracowania zwracają jednak uwagę, że realizacja tej obietnicy nie zlikwiduje widma ubóstwa. Po wprowadzeniu projektu prognozowane ryzyko biedy do roku 2039 byłoby jedynie o 0,4 procent niższe niż obecnie przewidywane – czytamy w artykule.

Główna przyczyna tak słabego wyniku leży w tym, że tylko jedna trzecia osób uprawnionych do świadczeń podstawowych spełnia wymóg opłacania przez 35 lat składek na ubezpieczenie społeczne.

tłumaczy autor opracowania Johannes Geyer

RadioZET.pl/ Deutsche Welle Polska