Zamknij

Czterodniowy tydzień pracy? Oto recepta na koronakryzys w Niemczech

17.08.2020 11:03
Niemcy. Związkowcy chcą wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy
fot. Shutterstock/Blue Planet Studio (ilustracyjne)

Niemieccy związkowcy znaleźli sposób na bolączki pogrążonego w koronakryzysie rynku pracy. Czterodniowy tydzień pracy może uchronić przed zwolnieniami.

Do pracy tylko cztery dni w tygodniu? Industriegewerkschaft Metall, inaczej IG Metall, to niemiecki związek zawodowy zrzeszający ponad 2 miliony pracowników z branży przemysłowej.

Szef związkowców Joerg Hofmann cytowany przez portal Deutsche Welle mówi, że czterodniowy tydzień pracy pozwoli uniknąć redukcji miejsc pracy.

Czterodniowy tydzień pracy, czyli oszczędność i wydajność

Związkowcy w imieniu pracowników firm tj. Daimler, ZF czy Bosch negocjują z pracodawcami, którzy w obliczu koronakryzysu szukają oszczędności i myślą o zwolnieniach.

Zobacz także

Szef związku zawodowego IG Metall Joerg Hofmann zaproponował, aby w firmach tych uzgodnić czterodniowy tydzień pracy jako opcję dla przedsiębiorstw, by w ten sposób uniknąć redukcji zatrudnienia.

Czterodniowy tydzień pracy byłby odpowiedzią na zmiany strukturalne w sektorach takich jak przemysł samochodowy. Umożliwiłoby to utrzymanie miejsc zatrudnienia w przemyśle, zamiast je likwidować

- powiedział Hofmann dla Sueddeutsche Zeitung

Doświadczenie japońskich pracowników z kolei pokazuje, że jeden, dodatkowy dzień wolny nie tylko generuje oszczędności w firmach, ale także wpływa pozytywnie na wydajność pracy.

Zobacz także

W ubiegłym roku firma Microsoft przeprowadziła eksperyment na swoich pracownikach w japońskich oddziałach – wprowadziła czterodniowy tydzień pracy. Okazało się, że wydajność wszystkich 2300 pracowników przez 4 dni była większa, niż jakby pracowali w tradycyjnym – pięciodniowym trybie.

RadioZET.pl/DW