Zamknij

Tesla dostała zgodę na wycinkę 92 hektarów lasów w okolicach Berlina

23.02.2020 11:49
Niemcy. Tesla dostała zgodę na wycinkę 92 hektarów lasów
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wielka wycinka drzew w okolicach Berlina. Zgodę na nią otrzymał amerykański koncern motoryzacyjny Tesla. W Brandenburgii ma pierwsza europejska fabryka samochodów i baterii tej firmy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sąd orzekł na korzyść Tesli, odrzucając tym samym skargę złożoną przez lokalną grupę działającą na rzecz środowiska - Zieloną Ligę Brandenburgii. Aktywiści starali się zatrzymać wycinkę drzew pod Gigafactory 4. Ich wniosek został wcześniej odrzucony przez sąd niższej instancji.

16 lutego wyższy sąd administracyjny krajów związkowych Berlin i Brandenburgia wydał tymczasowy nakaz wstrzymania wycinki drzew w Gruenheide. Był on konieczny, aby sąd zdążył wydać wiążącą decyzję zanim Tesla skończyłaby prace związane z przygotowywaniem gruntu pod budowę.

Zobacz także

Fabryka koncernu zrujnuje środowisko?

W połowie listopada 2019 roku założyciel i dyrektor generalny firmy Elon Musk zapowiedział budowę Gigafactory 4.

Miesiąc później władze kraju związkowego Brandenburgia na wschodzie RFN zaakceptowały treść umowy z Teslą na sprzedaż amerykańskiemu producentowi 300 ha ziemi pod budowę fabryki. Koncern wystąpił wówczas także o zgody środowiskowe dla tego projektu.

Pierwsza w Europie fabryka Tesli ma powstać w strefie ochronnej ujęcia wody, gdzie znajduje się las graniczący z rezerwatem przyrody. Z dokumentów firmy wynika, że Gigafactory 4 będzie potrzebować ok. 371 tys. litrów wody na godzinę. W związku z tymi wyliczeniami w styczniu doszło do protestów przeciwko inwestycji amerykańskiej firmy.

Politycy z CDU i FDP ostrzegają, że prawna walka przeciwko fabryce poważnie i długotrwale zaszkodzi wizerunkowi Niemiec jako miejscu do prowadzenia działalności biznesowej - przypomniał Reuters.

Zobacz także

Powstanie 7 tys. nowych miejsc pracy

Choć Tesla otrzymała od urzędu ds. ochrony środowiska pozwolenie na wycinkę 92 ha lasu pod fabrykę, agencja Reutera zaznaczyła, że koncern nie dostał jeszcze zgody na budowę obiektu, więc przygotowuje grunt na własną odpowiedzialność.

Pod koniec stycznia niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt" zauważył, że na przeszkodzie planom Tesli może stanąć niemieckie prawo środowiskowe. Zgodnie z nim projekt budowy fabryki w Gruenheide może zostać opóźniony o 9 miesięcy, jeśli prace nie ruszą przed rozpoczęciem okresu lęgowego okolicznych zwierząt (wilków, nietoperzy, węży i jaszczurek).

Tesla musi zaprezentować przekonujące propozycje, aby sprostać wymogom środowiskowym landu i otrzymać stosowne zgody dla realizacji budowy.

W tym czasie na terenie przeznaczonym pod budowę obiektu znaleziono siedem niewybuchów z II wojny światowej. Z informacji burmistrza Gruenheide Arne Christianiego ze stycznia wynika, że większość terenu została z nich oczyszczona.

Obecnie na świecie działają trzy fabryki Tesli: dwie w Stanach Zjednoczonych i jedna w Chinach. W zakładzie w Gruenheide będą produkowane elektryczne sedany Model 3 oraz crossovery Model Y. W przyszłości planowane jest poszerzenie produkcji, która ma docelowo sięgać 500 tys. pojazdów rocznie. Niemiecki zakład miałby zapewnić w regionie 7 tys. miejsc pracy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP