Zamknij

Sos cygański zniknie z półek. Wszystko przez nazwę produktu

19.08.2020 09:33
Niemcy. Sos cygański znika z półek. Knorr zmienia nazwę
fot. JOHN MACDOUGALL/AFP/East News (ilustracyjne)

Sos cygański znika z półek w niemieckich sklepach. Producent żywności Knorr zmienił nazwę tego produktu na węgierski sos pikantny. Co jest powodem?

Knorr, jeden z największych koncernów spożywczych należący do grupy Unilever, zadecydował o zmianie nazwy produktu znanego do tej pory pod nazwą sos cygański (z niem. Zigeunersauce). Jak podało Deutsche Welle, powodem jest obawa o "negatywne zinterpretowanie" nazwy. 

Tradycyjny sos cygański, który w kuchni francuskiej znany „À la zingara”, jest popularny w całej Europie od XIX wieku. Wytwarzany jest zazwyczaj z koncentratu pomidorowego, papryki i cebuli. 

Sos cygański z nową nazwą

Zmiana nazwy sosu przez Knorra została pozytywnie przyjęta przez Radę Centralną niemieckich Sinti i Romów. Jej przewodniczący Romani Rose powiedział niemieckiemu "Bildowi", że firma „zareagowała na skargi wielu osób”.

Zobacz także

Jednocześnie dodał, że jest bardzo zaniepokojony przypadkami rasizmu względem Romów w Niemczech i Europie. - W tym kontekście Zigeunersauce i Zigeunerschnitzel (popularna w Niemczech potrawa z sosem cygańskim - przyp. red.) potrawa nie są najpilniejsze dla Rady Centralnej - powiedział.

Rose dodał, że termin "cygan" jest celowo używany np. przez niektórych kibiców piłki nożnej. Deutsche Welle przypomniało, że na fali protestów po śmierci czarnoskórego Georga Floyda w USA, doszło do zmiany niektórych nazw miejscowych związanych z kolonializmem. Wśród nich stacja metra Mohrenstrasse (z niem. ulica murzynów). 

RadioZET.pl/Deutsche Welle