Zamknij

Niemcy zrezygnują z węgla. Miliardy euro na rekompensaty

30.01.2020 08:33
Niemcy. Rząd zrezygnuje z węgla do 2038 roku
fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Do 2038 roku władze Niemiec planują zaprzestać produkcję prądu z węgla. Rząd Angeli Merkel przyjął w środę projekt ustawy w tej sprawie. Miejscowe media przewidują, że zostanie on przyjęty przez Bundestag w połowie bieżącego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zgodnie z projektem ustawy operatorzy elektrowni i kopalni węgla brunatnego mogą ubiegać się o odszkodowania za konieczność wcześniejszego wyłączenia. W sumie na rekompensaty rząd Niemiec przewidział 4,35 miliarda euro.

Również elektrownie produkujące prąd z węgla kamiennego mogą ubiegać się o odszkodowania.

Zobacz także

Dla osób pracujących w tej branży i zbliżających się do wieku emerytalnego gabinet kanclerz Angeli Merkel wyasygnuje środki z budżetu na dodatki do płacy, które mają ułatwić przejście na emeryturę.

W ubiegłym roku 18,8 proc. produkowanej w Niemczech energii pochodziło z elektrowni pracujących na węglu brunatnym, a 9,4 proc. - na węglu kamiennym.

Zobacz także

Unia również szuka nowej energii

W Niemczech znajdują się również pokaźne pokłady węgla brunatnego. Węgiel kamienny pochodzi wyłącznie z importu.

W środę rano aktywiści klimatyczni protestowali przed Urzędem Kanclerskim przeciwko ustawie. Ich zdaniem działania rządu są zbyt opieszałe i z węgla należałoby wycofać się do 2030 roku.

Niemieckie plany zostaną prawdopodobnie częściowo sfinansowane ze środków unijnego tzw. Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Mechanism), który ma dysponować w latach 2021-2027 kwotą około 100 mld euro i rozdzielać ją między kraje i regiony, które mogą być najbardziej dotknięte realizacją ambitnych planów UE dotyczących ochrony środowiska.

Komisja Europejska z Niemką Ursulą von der Leyen przygotowuje szczegóły tzw. nowego zielonego ładu (z ang. New Green Deal), który ma prowadzić do dekarbonizacji gospodarek państw unijnych i rozwój odnawialnych źródeł energii. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP