Zamknij

Dochód gwarantowany w Niemczech: 1200 euro miesięcznie

24.08.2020 07:45
Niemcy. Dochód gwarantowany 1200 euro dla wybranych. Jakie warunki?
fot. Dragana Gordic/Shutterstock (ilustracyjne)

1200 euro miesięcznie gwarantowane przez państwo - takie pieniądze będzie otrzymywać losowo wybranych 120 mieszkańców Niemiec. W ten sposób władze w Berlinie chcą przetestować dochód podstawowy.

Dochód gwarantowany to rozwiązanie, które zdaniem części ekonomistów może stać się powszechne w kolejnych dekadach XXI wieku. Coraz więcej państw i różnych organizacji testuje jego wprowadzenie. 

Do tej listy ostatnio dołączyły Niemcy. Jak podało Deutsche Welle, eksperyment w tej sprawie planuje Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) z Berlina oraz Stowarzyszenie „Mój Dochód Podstawowy”. 

Dochód podstawowy w Niemczech

W badaniu weźmie udział 1500 osób. Z tej grupy zostanie wyłonione 12 osób, które przez 3 lata będą otrzymywać co miesiąc 1200 euro (ok. 5200 zł) - bez dodatkowych warunków i bez odprowadzania podatków. To więcej, niż minimalna pensja w Niemczech.

Zobacz także

Koszt badania zostanie sfinansowane z datków 140 tysięcy prywatnych darczyńców.

– To badanie jest wielką szansą na to, by towarzyszącą nam od lat teoretyczną debatę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym przełożyć na rzeczywistość socjalną – powiedział Juergen Schupp, ekspert DIW, w rozmowie z Deutsche Welle. 

Z kolei założyciel stowarzyszenia „Mój dochód podstawowy” Michael Bohmeyer ma nadzieje, że eksperyment pokaże, „jak dochód podstawowy zmienia ludzi i społeczeństwo”.

Chcemy wiedzieć jak wpływa on na zachowanie i postawy oraz czy może pomóc sprostać niektórym wyzwaniom dla naszego społeczeństwa

Michael Bohmeyer

Dla naukowców i aktywistów kluczowe będzie 5 obszarów badawczych: zdrowie, podziały w społeczeństwie, demokracja, klimat, cyfryzacja i praca. W ocenie Bohmeyera dotychczasowe doświadczenia z dochodem podstawowym nauczyły przede wszystkim tego, że daje on ludziom „wolną głowę, aby pomyśleć o rozwiązaniach”.

Zobacz także

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać bezwarunkowo 1200 euro co miesiąc? Praktycznie żadnych. Te osoby mogą również pracować i zarabiać dodatkowo. 

Wystarczy być mieszkaniem Niemiec, mieć powyżej 18. roku życia i wypełnić ankietę online na stronie projektu: www.pilotprojekt-grundeinkommen.de. Zgłoszenia są przyjmowane do 10 listopada 2020 roku albo momentu, kiedy liczba aplikacji przekroczy milion.

Wybrana 120-osobowa grupa zacznie dostawać dochód podstawowy od wiosny przyszłego roku i co pół roku będzie wypełniać ankietę.

Z kolei jak podał dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, w ciągu godziny od przedstawienia w miniony wtorek planów związanych z eksperymentem, napłynęło około 35 tysięcy zgłoszeń.

Deutsche Welle przypomniało, że to nie pierwszy w Europie eksperyment z dochodem podstawowym. W 2017 roku w Finlandii wypłacano po 560 euro dla około 2000 wybranych uczestników pilotażowego programu. 

RadioZET.pl/Deutsche Welle