Zamknij

300 euro na każde dziecko. Tak Niemcy radzą sobie z kryzysem

30.06.2020 17:41
Niemcy. 300 euro na każde dziecko. Rząd za bonami rodzinnymi
fot. Kittyfly/shutterstock (ilustracyjne)

Jak rządzący radzą sobie w czasach koronakryzysu? Niemieckie rodziny dostaną ponad 1300 złotych zasiłku na dziecko. Bundestag opowiedział się za wprowadzeniem bonów rodzinnych.

Niemieckie 300 plus, czyli bon w postaci 300 euro na dziecko to nowy pomysł naszych zachodnich sąsiadów na walkę ze skutkami koronakryzysu. Niemieckie rodziny otrzymają jednorazowy zasiłek w wysokości 300 euro na każde dziecko, czyli w przeliczeniu około 1300 złotych.

Wysyłanie czeków bezpośrednio do rodzin jest równoznaczne z odejściem od wyznawanej przez lata przez niemiecki rząd zasady zbilansowanego budżetu.

Koronakryzys w Niemczech. Jakie działania podjął rząd?

Jeśli niemieckie władze zaakceptują rządowy plan ratowania gospodarki, każda rodzina otrzyma bon na kwotę 300 euro na każde dziecko. Zgodnie z założeniami projektu, dodatkowe jednorazowe świadczenie 300 euro obejmie wszystkie dzieci, na które przysługuje zasiłek na dziecko. 200 euro wypłacone zostanie wraz z zasiłkiem na wrzesień, a 100 euro w październiku.

Zobacz także

To niejedyny sposób na wsparcie rodzin w Niemczech. Rząd chce pobudzić konsumpcję i zmierza do obniżki cen w sklepach poprzez cięcia podatków. Od lipca do końca 2020 roku podstawowa stawka VAT w Niemczech spadnie z 19 do 16 procent.

Dzięki obniżce 7 procentowej stawki VAT do 5 procent w dół pójdą ceny żywności i towarów codziennego użytku.

Zobacz także

Plan ratowania gospodarki będzie kosztować niemiecki rząd łącznie ponad 18 mld euro. Prognozowane utracone wpływy z VAT oszacowano na kwotę 13 miliardów euro. Z kolei bony dla rodzin mają kosztować państwowy budżet ponad 5 mld euro.

Według danych Instytutu im. Roberta Kocha z dnia 30 czerwca, łączna liczba odnotowanych przypadków zakażeń koronawirusem podczas ostatniej doby w Niemczech to prawie 498 osób. Do tej pory za zachodnią granicą zachorowało ponad 194 tysiące osób. Liczba odnotowanych w Niemczech zgonów na skutek koronawirusa to 8973.

RadioZET.pl/PAP