Zamknij

Nielegalny tytoń w sianie o zapachu kawy i pieprzu

Olga Papiernik
26.02.2018 13:32
Pies celnik
fot. ARTUR BARBAROWSKI / SE / EAST NEWS

Zamiast siana dla domowych gryzoni prawie 170 kg suszu tytoniowego znaleźli funkcjonariusze KAS w samochodzie ciężarowym skontrolowanym w okolicach Świecka (Lubuskie). Nielegalny towar był posypany kawą i pieprzem, by zmylić psy celników.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Taki sposób kamuflażu tytoniu jest dość niecodzienny. Kawę i pieprz stosują raczej przemytnicy narkotyków, chcąc w ten sposób zbić z tropu nasze służbowe psy do wykrywania tych substancji - powiedziała PAP w poniedziałek rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

W tym przypadku z dokumentów przedłożonych przez kierowcę tira wynikało, że na palecie miało być przewożone siano dla domowych zwierząt futerkowych. Okazało się jednak, że oprócz niego był na niej też nielegalny tytoń wart 100 tys. zł. Wraz z sianem miał trafić do Wielkiej Brytanii.

Markowicz dodała, że trwa ustalanie nadawcy i odbiorcy nielegalnej przesyłki, którzy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. - Kierowca po przesłuchaniu został zwolniony. Tytoń natomiast został zabezpieczony, a sama sprawa jest rozwojowa - powiedziała Markowicz.

PAP/Marcin Rynkiewicz/OP