Zamknij

Niedzielski: pracodawcy sprawdzą też ozdrowienia i testy na COVID-19

22.11.2021 10:33
Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że w projekcie ustawy umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie szczepień wśród zatrudnionych zapisano także prawo do kontrolowania testów na COVID-19 oraz statusu ozdrowieńca.

Lockdownu nie ma i nie będzie – obiecał premier Morawiecki. Z powodu braku obostrzeń czwarta fala zachorowań na COVID-19 rośnie coraz bardziej, zbliżając się już do niemal 25 000 przypadków dziennie. Na kwarantannie, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, znalazło się ponad 560 000 Polaków. To absolutny rekord pandemii.

Przedsiębiorcy od miesięcy apelują do rządu o umożliwienie sprawdzania, którzy pracownicy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19 i bardziej podatni na zachorowanie. Takie osoby byłyby przenoszone na inne stanowiska pracy, wymagające mniej kontaktów międzyludzkich, a w niektórych przypadkach nawet zwalniani. W taki sposób pracodawcy chroniliby pracowników przed koronawirusem i wywołaną chorobą absencją w pracy, dbając przy okazji o to, żeby wystarczyło osób zdrowych do zapewnienia ciągłości działalności.  Prawo wzbudza duże emocje w samym PiS, grożąc rozłamem w trakcie głosowania. Rząd odłożył więc projekt na bok, przepisy mają szansę powrócić jako inicjatywa poselska.

Pracodawcy sprawdzą szczepienie, ozdrowienie i test na koronawirusa

Przeciwnicy szczepień stanowią w PiS siłę, z którą partia musi się liczyć w związku z kruchością większości w Sejmie. Formacja rządząca nie chce ponadto zrażać do siebie swoich wyborców, wśród których jest dużo osób unikających zabiegu i mającego o nim niezbyt pochlebne zdanie.

Projekt ustawy o sprawdzaniu szczepień w pracy utknął więc na wczesnym etapie i nie został nawet zaprezentowany Radzie Ministrów. Nieoczekiwanie zgłoszenie prawa jako projektu poselskiego zapowiedział lekarz i parlamentarzysta PiS Czesław Hoc. Przepisy w porównaniu do wczesnych wersji miałyby zostać złagodzone: pracownik będzie mógł po prostu odmówić podania informacji o szczepieniu.

Adam Niedzielski poinformował, że pracodawcy będą mogli także weryfikować status ozdrowieńca oraz sprawdzać wyniki testów na koronawirusa.

- Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został złożony jako projekt poselski – stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller, przyznając że prawo ma poparcie władz PiS, z którym jednak nie zamierzają się obnosić.

Projekt ustawy ma szansę trafić na posiedzenie Sejmu odbywające się w dniach 1-2 grudnia 2021 roku. Los legislacji jest jednak niepewny – część posłów PiS podpisała się pod listem protestacyjnym przeciw wprowadzaniu takiego prawa, pojawiły się też doniesienia o wycofywaniu się parlamentarzystów z udzielonego już poparcia dla projektu.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl