Zamknij

Niedzielski: jeśli sytuacja się nie zmieni, podejmiemy decyzję o obostrzeniach

20.10.2021 16:53
Niedzielski o obostrzeniach
fot. PAP/Sebastian Borowski

Liczba zakażeń już dawno przekroczyła próg, poniżej którego rząd pierwotnie nie rozważał obostrzeń. Resort zdrowia nie wyklucza zaostrzenia przepisów.

Obostrzenia nie zaskoczą już tak jak w minionym roku sprzedawców zniczy i kwiatów. Wówczas rząd z dnia na dzień zamknął cmentarze, pozbawiając Polaków możliwości odwiedzenia grobów, a handlowców dochodu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował, że cmentarze pozostaną otwarte w czasie nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych. Co będzie później? Sytuacja epidemiczna pogarsza się, a rząd nie wyklucza kolejnych decyzji.

Obostrzenia po 1 listopada. Rząd podejmie decyzję

- Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii, z tygodnia na tydzień podwaja się liczba zakażeń – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Liczba dziennych zakażeń przekroczyła 5 tys. Jeszcze kilka tygodni temu rząd deklarował, że nie wprowadzi obostrzeń tak długo, jak dobowa liczba przypadków utrzymywać się będzie poniżej 1000. Obecnie zachorowań jest pięciokrotnie więcej, a rząd coraz śmielej mówi o kolejnych krokach walki z pandemią.

Co do świąt nie ma zagrożenia, cmentarze na pewno będą otwarte. Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, która przygotowaliśmy 

Adam Niedzielski

Ewentualnych obostrzeń należy spodziewać się tam, gdzie zakażeń jest najwięcej. Jak mówił minister, ponad jedną trzecią zakażeń dobowych generują dwa województwa: podlaskie i lubelskie.- Krytyczne są najbliższe dni, zobaczymy, jak będzie wyglądał wskaźnik wzrostu z tygodnia na tydzień. Jeżeli będziemy widzieli, że ta ścieżka, zgodnie z którą na koniec października miało być średnio 5000 zachorowań, wtedy będziemy podejmowali kolejne decyzje, być może dotyczące obostrzeń – mówił szef resortu zdrowia.

RadioZET.pl/PAP