Zamknij

Strajk przeciwników handlowych niedziel zakończył się mandatami

27.11.2020 15:14
Strajk Solidarności przed Sejmem
fot. RadioZET/Natalia Żyto

Związkowcy z Solidarności protestowali przed Sejmem przeciwko zmianom liberalizujących zakaz handlu. Strajk zakończył się mandatami.

Handel w niedziele to kwestia, która podzieliła branżę. Parlamentarzyści debatują nad ustawą liberalizującą zakaz handlu.

Niedziela, 6 grudnia tego roku ma być handlową – zakłada ustawa antycovidowa.

Solidarność protestuje przeciwko niedzielom handlowym

Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego wyraziła niezadowolenie w związku z decyzją o ustanowieniu dnia 6 grudnia niedzielą handlową.

Zobacz także

„Niedziela jest dla wielu z nich jedynym dniem, w którym mogą choć trochę odpocząć i zregenerować siły. Próba pozbawienia ich tego prawa jest dla nas całkowicie niezrozumiała i bulwersująca. Trudno oprzeć się wrażeniu, że polski rząd podejmując decyzje dotyczące funkcjonowania handlu w czasie pandemii, troszczy się wyłącznie o zyski właścicieli wielkich, zagranicznych sieci handlowych, całkowicie lekceważąc dobro pracowników” – czytamy w stanowisku związkowców.

Członkowie handlowej Solidarności w piątek 27 listopada protestowali przed Sejmem przeciwko przyjęciu przez posłów ustawy antycovidowej, która liberalizuje zakaz handlu. Do tej pory zmiany poparła sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

- Ta propozycja rządu w środę ujrzała światło dzienne, a już w piątek ma być głosowana w Sejmie. Nie było żadnych konsultacji ze stroną społeczną. Takie zachowanie rządzących jest skandaliczne - komentuje Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "S" dla portalu Wiadomościhandlowe.pl

Zobacz także

Z uwagi na pandemię, manifestacja, tak jak zapowiadali związkowcy, odbyła się w wąskim gronie. Serwis Wiadomościhandlowe.pl podaje, że pracownicy i przedstawiciele Solidarności, którzy protestowali Sejmem otrzymali mandaty w wysokościach między 20 a 100 zł.

W świetle obowiązujących przepisów, przed nami dwie niedziele handlowe w 2020 roku: 13 i 20 grudnia. Lista niedziel handlowych, po wejściu w życie noweli, zostanie poszerzona o jeden dzień – 6 grudnia.

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl