Zamknij

Niedziele handlowe w grudniu. Kiedy zrobimy przedświąteczne zakupy?

06.12.2021 11:02
Zakaz handlu - niedziele handlowe w grudniu 2021
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Przed nami dwie grudniowe niedziele handlowe. Sprzedawcy będą mieli okazję, by poprawić wyniki sprzedaży w dobie zaostrzonych restrykcji w handlu, zaś klienci zyskają dodatkowe dwa dni na przedświąteczne zakupy.

Zakaz handlu, choć nadal jest sprawnie obchodzony przez największe sieciówki handlowe, nie będzie obowiązywał w niedziele 12 i 19 grudnia. Będą to pierwsze niedziele handlowe od sierpnia.

Klienci i właściciele sklepów muszą jednak pamiętać o nowych restrykcjach w handlu. Obowiązujący przynajmniej do 17 grudnia 2021 roku limit klientów to 1 osoba/15 mkw.

Niedziele handlowe w grudniu [KALENDARZ]

Przed nami dwie niedziele, kiedy to sklepy będą mogły przyjmować klientów bez konieczności rozszerzania usług o możliwość odbierania i nadawania paczek. Wiele sieci handlowych, w tym Lidl i Biedronka, omija w ten sposób zakaz handlu i prowadzi handel także w niedziele niehandlowe.

Pozostałe sklepy muszą czekać na niedziele handlowe, by generować zyski także siódmego dnia tygodnia. Najbliższe, a zarazem ostatnie niedziele handlowe w tym roku wypadają 12 i 19 grudnia.

 

 

Niedziele handlowe 2021 (2)
fot.

radioZET.pl

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Na przedświąteczne zakupy, także w niedziele handlowe, mogą wybrać się także policjanci i inspektorzy, którzy sprawdzą, czy sprzedawcy nie łamią obostrzeń. Nowy limit klientów to 1 osoba na 15 mkw. We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

RadioZET.pl