Zamknij

Handel w niedziele wróci? Semeniuk: są dwa warianty

24.11.2020 11:22
Zakaz handlu w niedzielę do zmiany
fot. Marek BAZAK/East News

Zakaz handlu w niedziele może zostać poluzowany. Rząd rozważa kilka wariantów zmiany przepisów.

Handel w niedziele to jeden z postulatów, o którym przedsiębiorcy głośno mówili już na początku pandemii.

Rozłożenie zakupów na siedem dni pozwoliłoby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w sklepach, a handlowcom umożliwiłoby odrobienie strat wywołanych lockdownem.

Handel w niedziele powróci. Są jednak warunki

Rząd zliberalizuje zakaz handlu pod warunkiem, że strona społeczna się na to zgodzi. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk w rozmowie z Radiem ZET zdradziła rządowe plany. Mówiła o dwóch pomysłach na zmianę prawa.

Krótszy to uwolnienie trzeciej niedzieli handlowej w grudniu a dłuższy wariant jest do końca pandemii. Pomysły te muszą się spotkać z aklamacją ze strony Rady Dialogu Społecznego a aklamacji na ten moment nie ma 

Olga Semeniuk

Na handlowe niedziele nie zgadzają się m.in związkowcy z Solidarności. W ostatnim komunikacie w sprawie otwarcia galerii handlowych zgodzili się, że luzowanie restrykcji w handlu jest konieczne, lecz przywrócenie niedziel handlowym uznali jako szkodliwy krok.

W świetle obowiązujących przepisów, przed nami dwie niedziele handlowe w 2020 roku: 13 i 20 grudnia. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił dla TVP Info o możliwości zniesienie zakazu w jeszcze jedną niedzielę grudnia.

Zobacz także

- Kwestią pewnie do dyskusji jest to, czy dodatkową niedzielę również na przykład w grudniu tworzyć. My jesteśmy też w procesie konsultacji społecznych co do rozporządzeń; tam faktycznie takie propozycje się pojawiają. Podobnie, jak pojawiają się propozycje wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej dotyczące stycznia - powiedział rzecznik rządu.

Trwają konsultacje ze stroną społeczną, która zdecyduje o dalszym losie handlowców.

RadioZET.pl/PAP