Zamknij

Dodatkowa niedziela handlowa w 2020 roku. Jest ustawa

25.11.2020 11:43
Zakaz handlu w niedziele zlikwidowany
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/East News

Będzie dodatkowa niedziela handlowa w 2020 roku. Zakupy zrobimy także 6 grudnia – wynika z projektu noweli ustawy o zakazie handlu.

Handel w niedziele to jeden z postulatów, o którym przedsiębiorcy głośno mówili już na początku pandemii.

Rozłożenie zakupów na siedem dni pozwoliłoby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w sklepach, a handlowcom umożliwiłoby odrobienie strat po lockdownie. 

Zakaz handlu do zmiany. Jest ustawa

Niedziela, 6 grudnia tego roku ma być handlową - napisano w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który opublikowano na stronach RCL.

Zobacz także

Jak podano w uzasadnieniu projektu „okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.”

Takie rozwiązanie umożliwi zachowanie reżimu sanitarnego w sklepach – wskazuje ustawodawca.

Zobacz także

W świetle obowiązujących przepisów, przed nami dwie niedziele handlowe w 2020 roku: 13 i 20 grudnia. Lista niedziel handlowych, po wejściu w życie noweli, zostanie poszerzona o jeden dzień – 6 grudnia.

RadioZET.pl/PAP