Zamknij

Zakaz handlu w niedziele zostanie czasowo zniesiony?

02.06.2020 09:09
Niedziele handlowe 2020. Zakaz handlu zostanie zniesiony czasowo?
fot. eldar nurkovic/Shutterstock (ilustracyjne)

Nie na stałe, ale tylko czasowo. Rada Przedsiębiorców proponuje zmiany w zakazie handlu w niedziele. Ich zdaniem wszystkie sklepy powinny być otwarte w czasie pandemii oraz 180 dni po jej odwołaniu. 

Zakaz handlu w niedziele, który obowiązuje od 2018 roku, od stycznia obowiązuje w pełnym wymiarze. To oznacza, że tylko przez siedem niedziel w ciągu roku otwarte są wszystkie sklepy. Rząd nadal pozostaje nieugięty w kwestii zliberalizowania ograniczeń - zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa.

Rada Przedsiębiorczości apeluje o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele, podkreślając, że odmrażanie gospodarki, w momencie gdy pandemia wcale się nie kończy, ma jeden cel – ratowanie miejsc pracy i firm przed bankructwami.

Zakaz handlu w niedziele będzie zniesiony czasowo?

"Apelujemy więc o otwarcie sklepów w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów" - podkreślono w apelu.

Zobacz także

Jak wskazała rada, zamknięcie centrów handlowych doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji. Z dnia na dzień ich miejsca pracy zostały zamknięte, a firmy z każdym dniem traciły przychody.

Ucierpiała na tym nie tylko branża handlowa, ale także dostawcy, podwykonawcy, gastronomia itd. To jedna z branż najciężej doświadczonych skutkami pandemii.

Już wiemy, że w tym roku ich wyniki będą dużo niższe od zakładanych, co boleśnie odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka. Każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty, jest dziś na wagę złota

Rada Przedsiębiorczości

Rada podkreśliła, że ważne jest również zabezpieczenie interesów pracowników. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę miało właśnie taki cel.

Zobacz także

"Wierzymy jednak, że podejmując dialog ze związkami zawodowymi, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania przychylne interesom pracowników, które jednocześnie uratują miejsca pracy Polaków i ograniczą ryzyko epidemiczne" – dodano.

Radę Przedsiębiorczości tworzą Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL, Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Zakaz handlu w niedziele. Zasady

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Zobacz także

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne pozostały jedynie sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie, apteki i drogerie. Następnie wprowadzono ograniczenia dot. liczby klientów w placówkach. Wprowadzony został również obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

Od soboty 30 maja w ramach wprowadzania kolejnych etapów odmrażania gospodarki, rząd zniósł limity klientów w sklepach i galeriach. Nadal obowiązuje wymóg noszenia maseczek oraz udostępnianie klientom rękawiczek jednorazowych oraz płynów dezynfekcyjnych. 

RadioZET.pl/PAP