Zamknij

Koronawirus. Czy w Niedzielę Palmową sklepy są otwarte?

04.04.2020 10:36
Niedziela palmowa 5 kwietnia. Czy jest handlowa? Które sklepy są otwarte?
fot. eldar nurkovic/Shutterstock (ilustracyjne)

W Niedzielę Palmową 5 kwietnia wszystkie sklepy będą otwarte. Przed zakupami warto jednak zapoznać się z ograniczeniami w handlu, wprowadzonymi podczas stanu epidemii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zakaz handlu w niedziele nie został zniesiony z powodu epidemii koronawirusa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tylko w ciągu siedmiu niedziel w całym roku handel może być prowadzony we wszystkich sklepach. 

5 kwietnia jest niedziela handlowa, ale przypada ona podczas stanu epidemii. To oznacza szereg obostrzeń, do których muszą dostosować się klienci.

Które sklepy są otwarte?

Zakupy można zrobić w sklepach spożywczych, aptekach, kioskach, drogeriach, sklepach zoologicznych i stacjach benzynowych. W weekendy zamknięte są sklepy i markety budowlane (można w nich zrobić zakupy od poniedziałku do piątku).

Zobacz także

Nieczynne są również restauracje i kawiarnie (chyba, że realizują zlecenia na wynos) czy zakłady fryzjerskie i kosmetyczne (w tym studia tatuażu i piercingu). Obostrzenia dotyczą również galerii handlowych, w których zamkniętych jest większość punktów.

Jednocześnie w sklepie mogą przebywać trzy osoby na jedną kasę. Ograniczenia nie dotyczą obsługi. Na przykład, jeśli w supermarkecie jest 5 kas, to tylko 15 klientów może być wewnątrz sklepu. 

W godz. 10-12 możliwość zrobienia zakupów mają tylko osoby powyżej 65. roku życia. Ponadto handlowcy muszą zapewnić klientom środki ochrony osobistej, jak rękawiczki jednorazowe i płyny dezynfekcyjne. 

Zobacz także

Podczas zakupów klienci powinni zachować między sobą odległość co najmniej 2 metrów.

W odpowiedzi na rządowe obostrzenia, niektóre sklepy i sieci handlowe wydłużyły godziny otwarcia. Część marketów Biedronki, Lidla czy Kauflanda są dostępne dla klientów przez całą dobę.

RadioZET.pl