Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę do zmiany? "Jesteśmy otwarci na dialog"

22.10.2020 08:58
Niedziela handlowa. Czy rząd zniesie ograniczenia dla sklepów?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Zakaz handlu w niedziele zostanie złagodzony? Takiego scenariusza nie odrzuca wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Zastrzegła, że ostateczne decyzje podejmie w tej sprawie rządowy sztab kryzysowy.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 2018 roku i pomimo wielu apeli branży oraz ekspertów rząd Mateusza Morawieckiego nie zmienił dotychczas regulacji w tej sprawie. Według nich tylko w siedem niedziel w roku kalendarzowym otwarte są wszystkie sklepy (najbliższe 13 i 20 grudnia).

Jednak z powodu pandemii koronawirusa handlowcy coraz głośniej zwracają się do rządu z żądaniem ograniczenia zakazu handlu. Na nie nakładają się również obostrzenia z powodów epidemicznych, jak godziny dla seniorów czy ograniczenie jednoczesnej liczby klientów w sklepach w strefie czerwonej.

Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony?

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) Olga Semeniuk przyznała, że zdaje sobie sprawę z ujemnych efektów gospodarczych, jeśli chodzi o pandemię COVID-19. - Kwestia zniesienia zakazu handlu w niedziele z pewnością wymaga systematycznego monitorowania sytuacji epidemicznej w kraju - stwierdziła.

Zobacz także

Przyznała także, że z apelem zniesienia zakazu handlu w niedziele zwracają się do resortu różne środowiska, w związku z czym zbierane są argumenty za i przeciw. - Resort gospodarki jest otwarty na dialog w tej sprawie - wskazała.

Semeniuk zaznaczyła, że decyzje w sprawie konkretnego kierunku podejmuje jednak sztab kryzysowy; muszą też odbyć się w tej sprawie konsultacje międzyresortowe.

Zobacz także

Wiceminister dodała, że do końca 2020 roku pozostały dwie niedziele handlowe. Będą one przypadały na okres przedświąteczny tak, aby możliwe było zrobienie niezbędnych zakupów w komfortowy sposób. Jednocześnie wiceminister podkreśliła, że "największym wyzwaniem, które przed nami stoi, jest wyrównanie sił między przedsiębiorcami a pracownikami, ale też ochrona praw pracownika".

Negocjacje z branżą handlową

W poniedziałek wieczorem odbyły się rozmowy z przedstawicielami branży handlowej, w tym z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbą Handlu. "Postulaty zgłoszone w trakcie wideokonferencji pod przewodnictwem wicepremiera Jarosława Gowina dotyczyły przede wszystkim usunięcia godzin dla seniora i uwolnienia niedziel handlowych" - wskazała Semeniuk.

Zobacz także

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, która weszła w życie 1 marca, w 2020 roku zakaz handlu nie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, i nie będzie obowiązywał także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie - 13 i 20 grudnia. W 2021 roku zakaz ten ma już obowiązywać we wszystkie niedziele.

Według rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 15 października br. w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów.

W związku z epidemią koronawirusa w placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych; sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych. 

RadioZET.pl/PAP