Zamknij

Niedziela handlowa. Czy 24 listopada są otwarte sklepy?

24.11.2019 14:38
Niedziela handlowa w listopadzie 2019. Sklepy będą otwarte również w grudniu
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

24 listopada - w ostatnią niedzielę tego miesiąca - można zrobić zakupy we wszystkich sklepach otwarte. Do końca roku będzie więcej niedziel handlowych w związku z okresem świąteczno-noworocznym.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do końca 2019 roku powinna być tylko jedna niedziela handlowa. Jednak ze względu na Boże Narodzenie i Nowy Rok, Polacy będą mogli zrobić zakupy w aż trzy niedziele - 15, 22 i 29 grudnia. 

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Zobacz także

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. W sumie sklepy będą otwarte tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP